Hamilelikte Anne Nasıl Beslenmelidir?

Hamilelikte beslenme şartları normal durumlardan çok farklıdır. Artık iki canlısınız çok yemelisiniz gibi tabirlerin hiçbir gerçekliği yok önemli olan sağlıklı ve düzenli beslenmektir. Bunun birinci koşuluda yiyeceklerinizin size ve bebeğinize verdiği vitamin, mineral, kalsiyum ve demir gibi besin öğeleridir.

besinler
besinler

Hamilelikte Hangi Besinler Ne Kadar Tüketilmeli?

Hamilelikte öncelikli olarak sık ve az yemek yemek anne için daha sağlıklıdır. Anne karnına bebek düştüğü andan itibaren bebek annenin bütün besin öğelerini emmeye başlamakta ve anneyi hem halsiz bırakmakta hem de vücudunda olumsuz birkaç etken ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle annenin besin öğelerini artık vücuduna daha fazla depolaması gerekir.

meyve sebze
meyve sebze

 

Doktorunuz size hamilelik döneminde vitamin ve kan hapları bunun yanında folik asit gibi ek olarak depolamanız gereken şeyler verecek ama bunların yanında da doğal yollarla da beslenerek bu besin öğelerini almanız gerekecektir.

vitamin hapları
vitamin hapları

 

Vitaminleriniz için bol bol meyve sebze yemeli, Mineraller için ceviz, fındık ve balık tüketmeli, kalsiyum depolamanız için süt ve süt ürünleri almalı ve demir eksikliğiniz içinde ıspanak, fasulye yenmeli ve pekmez içilmelidir. Bu besinler tüketilirken de dengeli tüketmeye dikkat edilmelidir.

pekmez
pekmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir