Hamilelikte Folik Asit Tüketmenin Faydaları

Hamilelikte ve hamilelikten sonra folik asit tüketimi, hem annenin rahat bir doğum geçirmesini, hem de bebeğin sağlıklı doğma ihtimalini yükseltiyor. Hamilelikte folik asit tüketmenin faydaları arasında, nöral tüp defektini azaltan bir etkisi olduğu biliniyor.

gebelik
gebelik

Folik Asit Hamilelik Sonrasında da Faydalıdır

Araştırmalar göstermiştir ki, folik asit kullanan kadınlarda, NTD sorunu daha az görülür. Gebelik sırasında kullanıldığında, kan değerlerinin yüksek olduğu, araştırmalar sonucunda kanıtlandı.

Kan değerlerinin düşük çıkması, hamilelikteki en büyük sorunlardan bir tanesidir. Anemi adı verilen bu hastalık, kansızlık diye de bilinir. Folik asit kullanımının kansızlığı önlediği, yapılan testler ve araştırmalar sonucunda bulundu.

hamilelik
hamilelik

Folik asidin kan değerlerini düzenlemesi, hamileliğin 20. Haftasında daha belirgin görünür. Bu haftalarda kan dolaşımının düzenli olması, anne adayı açısından önemli bir durumdur.

Bu etkilerinin yanı sıra daha birçok küçük faydaları da bulunan folik asit aynı zamanda; dudaklarda uçuklamayı ve yarıkları önleme, kalp ve damar problemlerini engelleme gibi faydaları da bulunuyor. Faydaları saymakla bitmeyen bu vitamin, hamilelik döneminde kadınların en büyük yardımcılarından bir tanesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir