Hangi Çay Neye İyi Gelir?

Dünyada İngilizler, Türkler ve Çinliler kadar çayı seven milletler var mıdır bilmiyoruz ama dünya çapında İngilizlerin 5 çayı, Çinlilerin tereyağlı çayı ve Türklerin siyah çayının ününü de duymayan yok gibi. Ama çaylar elbette bunlardan ibaret değil ve öyle özel bitkisel çaylar var ki faydalarını say say bitmiyor. Biz de bu yazımızda onlara değineceğiz.

yeşil çay
yeşil çay

Hadi Sıralayalım

Listemizin ilk başında elbette yeşil çay geliyor. Yeşil çay özellikle aşırı tüketilmediği ve kontrollü içildiği sürece kilo kontrolü sağlıyor ve ideal kilonuzda kalmanızı sağlıyor ama bunun yanında son derece güçlü bir antioksidan ve bağışıklık sistemini de bu özelliğinden dolayı güçlü kılıyor. Ayrıca diş çürüklerini önlüyor, kan basıncını düşürüyor.
Beyaz Çay da mutlaka bu listede olması gereken çaylardan. Genç kalmak isteyenler için harika bir anti aging yani yaşlılık karşıtı özelliği olduğunu söylemek gerekiyor.

kuşburnu
kuşburnu

Gelelim kışın olmazsa olmazlarından kuşburnu çayına. O bir mucizevi çay.Kan basıncını düzenliyor, romatizma ağrılarını hafifletiyor, kolesterole iyi geliyor, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı için birebir ve daha bir sürü faydası var. Cilde parlaklık verdiğini de unutmadan söylemeli.

Mısır püskülü çayı da son derece özel çaylar arasında zira, idrar söktürücü özelliği bulunuyor, idrar yolları enfeksiyonlarına ve prostat problemine karşı ideal olan bir çözüm

Papatya çayı için söylenecek en önemli şey elbette kişiyi sakinleştirdiği ama bunun yanında uyku problemlerine ve romatizma ağrılara da iyi geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir