Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapılmalı?

Baştan söyleyeyim bu yazıda şu kripto paraya yatırım yapın diye bir öneri bulamayacaksanız. Zaten ülkemizde uygulanan kanunlar nedeni ile yatırım tavsiyesi vermek de yasak o yüzden hiç kimse size direk şu kripto parayı alın veya şuna yatırım yapın diyemez. Bu yazı da size balığı vermekten çok balık tutmayı öğreteceğiz. Hangi kripto paraya yatırım yapılmalı? Hangi paraya yatırım yapacağımız nasıl seçilmeli bunları anlatacağız.

İlk olarak kripto borsalarına ilk defa giriyorsanız mutlaka ufak rakamlar ile başlayın. Özellikle yeteri kadar bilginiz veya borsa tecrübeniz yoksa kaybedecek gözüyle bakın ve kaybetseniz de sizi üzemeyecek, etkileyecek bir rakamla bu işlere başlayın. Bu piyasa da çok ani yükselişlerin yanında çok ani düşüşler de olduğunu unutmayın. Gelin şimdi hangi kirpto parayı nasıl seçmeliyiz bunlara bakalım;

1) İşlem Hacmi

Mutlaka yatırım yapacağınız kripto paranın işlem hacmini göz önünde bulundurun. İşlem hacmi yüksek kripto paraları tercih edin. Piyasa yeni giriş yapmış veya uzun süredir piyasa da olduğu halde işlem hacmi düşük olan coinlerden olabildiğince uzak durun. Bu hem al-sat işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirmeniz hem de ileri de fiyatının nispeten diğer coinlere daha çok yükseleceğini garantilemeniz için dikkat etmeniz gereken nokta.

2) Arkasında Proje (White Paper)

White paper kripto paraların bir nevi proje sunum dosyasıdır. White paper dediğimiz bu dosyada böyle bir kripto paranın neden olduğu, gelecek planlarının ne olduğu, şimdiye kadar planlarının ne kadarını gerçekleştirebildikleri, şimdiden sonra ne yapacakları gibi bilgiler yer alır. Mutlaka siz de bir kripto paraya yatırım yapmadan bu bilgileri okuyun. Arkasında düzgün bir proje ve ekip olan coinleri seçmeye özen gösterin.

3) Listelendiği Borsa Sayısı

Aslında bu da işlem hacmi ile benzer bir sebep. Eğer bir kripto para tek bir borsa da yer alıyorsa bunun geniş kitlelere ulaşması zor olacaktır. Bu da fiyatındaki artışları hep belli bir düzeyde tutacaktır. Yine bunun yanında farklı borsalara transfer etme seçeneğiniz de olmayacaktır. Bu nedenle yatırım yapacağınız kripto paranın en azından global borsaların birkaçında var olduğundan emin olun. Uzun süredir tek bir borsada kalmış kripto paraları tercih etmeyin.

4) Yeni Çıkacak Kripto Paralar

Yeni çıkacak kripto para birimlerini mutlaka takip edin. Ön satışları takip edin. Bu tür yeni çıkacak kripto paraların mutlaka White paper sayfalarını okuyun ve ekiplerini araştırın. Ön satış ile çok ucuza alabileceğiniz bu coinler kısa sürede yükselerek sizlere iyi para kazandırabilir. Özellikle yeni çıkmış bir kripto para büyük bir sükse ile Binance vb. gibi piyasa da söz sahibi bir borsaya girerse kısa sürede büyük artışlar gösterebilir. Bu yüzden mutlaka yeni çıkan kripto paraları da takip edin. Fakat hiçbirine birilerinden duyduklarınızla araştırmadan yatırım yapmayın. Mutlaka kendiniz de araştırın. Hem kripto paranın hem de ekibin özelliklerini iyi analiz edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir