İlk Bilgisayarın İcadı, Tarihi ve Günümüze Yansımaları Nasıl Oldu?

Çağımızda en sık kullandığımız teknolojilerin başında bilgisayarlar ilk sırada geliyor. Ancak birçoğumuz bilgisayarların doğuşu hakkında bilgi sahibi değiliz. İşlemsel yöntem olarak ilk bilgisayarın doğuşu 1871 e kadar dayanır. Yapılan fark makinesi aslında bilgisayarın ilk atası olarak kabul görür. Bundan sonra sırası ile gelişmeler birbirini kovalar.

İlk bilgisayar
İlk bilgisayar

1 ve 0 gibi bir sistem üzerinden çalışan cebir makinesi ise bilgisayarların gelişiminde oldukça aktif bir rol oynadı. Bilgisayarın gelişmiş teknolojisi olarak tarihe geçen ilk makine ise ENIAC oldu. 30 ton ağırlığında olan bu bilgisayar için ihtiyaç duyulan alan ise yaklaşık olarak 167 metre karedir.

Kişisel Bilgisayar Dönemi

Kişisel Bilgisayar
Kişisel Bilgisayar

İlk olarak üretilen kişisel bilgisayar ise Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından bir garajın içerisinde üretilir. Bu sayede piyasaya çıkan ilk kişisel bilgisayar olma ünün kazanırlar.

Bugün ki apple markası aslında tam anlamı ile bu şekilde doğdu. Gelişen teknolojiler sayesinde her geçtiğimiz yeni gün daha gelişmiş özelliğe sahip daha fazla performans sunan bilgisayarlar, tabletler ve akıllı cep telefonları üretilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir