İnsan Beynine Zararlı 7 Kötü Alışkanlık

Aşırı Derecede Isınmak

Aşırı ısınma sonucunda beyin arterlerinde yaşanan sertleşme sonrasında zihin gücünde azalmalar oluşur. Bu sebep ile birçok kişi sıcak hava etkisi ile uyuklamaya başlar.

Sabah Kahvaltısını İhmal Etmek

Kahvaltı yapmamak özellikle sabah saatlerinde kalkarak yapılmayan kahvaltı beyin fonksiyonları için zararlıdır. Kahvaltının yapılmaması kan şekerinde düşüşe sebep olur. Bu durumun devamlılığı ise beyin dejenerasyonuna sebep olur.

kahvaltı
kahvaltı

Sigara Tüketmek

Sigara içmek beyinde büzülmeye sebep olur. Başta Alzheimer olmak üzere birçok hastalığa sebep olabilir.

Yetersiz ve Kalitesiz Uyku

Yetersiz uykunun yanı sıra uykunun kalitesi de beyin için önemlidir. Uyku beynin dinleme süreci olarak düşünülebilir. Uykusuzluk durumunun sürekli olması ya da kalitesiz bir uyku beyin hücrelerinde hızlı ölüme sebep olur.

Uykuda Başın Örtülmesi

Birçok kişi kafasını örterek uyumaktan hoşlanır. Bu alışkanlık ise karbondioksit konsantrasyonunu artırarak maalesef beyne hasar veren ciddi sıkıntılara sebep olabiliyor.

yetersiz uyku
yetersiz uyku

Uyarıcı ve İkaz Verici Düşüncelerden Uzaklaşmak

Uyarıcı ve ikaz vere düşünceler beyin jimnastiği olarak düşünülebilir. Matematik problemi çözmek, bulmaca ya da sudoku ile ilgilenmek beyin için oldukça yararlıdır. Bu düşüncelerden uzaklaşmak ise beyin daralmalarına sebep olabilir.

Hasta iken Beyni Çalışmaya Zorlamak

Hasta iken çalışmak ya da beyni çalışmaya zorlamak oldukça yanlıştır. Bu durumda uyuyarak zaman geçirmek gerekir. Hastalık sırasında beyni zorlamak ya da öğrenmeye çalışmak beyine etkilerini azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir