İnsan Dondurulup Hayata Döndürülebilir mi?

Filmlerde hep görüyoruz. Bir kişi donar ya da ağır uykuya dalar ve daha sonraki bir tarihte herhangi bir yaşlanma ya da başka kötü etkiler olmaksızın uyanır veya çözülür.

Bu fikir tedavi edilemez bir hastalığı olan birisinin gelecekte tedavi olabileceği ile ilgili bir umut doğursa da; geleceği kesin olarak öngöremediğimiz için bir şüpheyi de beraberinde getiriyor.

Beden Dondurma (Cryonics)

Maddelerin dondurulması ile ilgili bir bilim var ve ismi kriyonik. Bir gün onları yeniden canlandırmak umuduyla, bir kişinin vücudunu son derece düşük bir sıcaklıkta saklamak için kullanılan bir tekniktir. Bu teknik günümüzde uygulanmaktadır, ancak arkasındaki teknoloji henüz emekleme aşamasındadır.

Bu şekilde korunan birinin kriyonik süspansiyonda olduğu söyleniyor. Umut şu ki, biri şu anda tedavisi olmayan bir hastalıktan veya durumdan öldüyse, “dondurulabilir” ve gelecekte bir tedavi bulunduğunda yeniden canlandırılabilir.

Donmak için neden ölünceye kadar bekleyesin ki? O zaman çok geç olmayacak mı?

Halen hayatta olan birine kriyonik süspansiyon uygulamak şu anda yasa dışıdır. Kriyojenik olarak dondurulmak isteyenler önce yasal olarak ölü olarak ilan edilmelidir. Bu da kalplerinin atmayı bıraktığı anlamına gelir. Yine de, eğer öldülerse, nasıl diriltilebilirler?

Prosedürü gerçekleştiren şirketlere göre, ‘yasal olarak ölü’, ‘tamamen ölü’ ile aynı şey değildir. Tam ölümün, tüm beyin fonksiyonlarının durduğu nokta olduğunu iddia ederler. Farkın, kalp atmayı bıraktıktan sonra bile bazı hücresel beyin fonksiyonlarının kalması gerçeğine dayandığını iddia ediyorlar.

Cryonics Nasıl Yapılır?

Kalbiniz atmayı bıraktıktan ve yasal olarak öldüğünüz kesinleştikten sonra, sözleşme imzaladığınız şirket devralır. Tesisten bir acil müdahale ekibi derhal çalışmaya başlar. Süspansiyon tesisine nakledilene kadar minimum işlevi korumak için beyninize yeterli oksijen ve kan sağlayarak vücudunuzu stabilize ederler. Vücudunuz buzla doldurulur ve yolculuk sırasında kanınızın pıhtılaşmasını önlemek için bir antikoagülan enjekte edilir.

Prosedür oldukça maliyetlidir. Tüm vücudunuzu korumak için günümüz şartlarında 200.000 Dolar civarındadır. Daha tutumlu bir seçenek olarak, sadece 60.000 dolar beyninizi nörosüspansiyon olarak bilinen bir seçenekle koruyacaktır. Bu yöntemde gelecekte teknolojinin vücudun geri kalanını klonlamalarına veya yenilemelerine izin vereceği umuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir