İstenmeyen Kokulardan Kurtulmanın Tek Çaresi

Hepimiz biliyoruz ki kokular güzel olmadığı zamanlar çekilmez ve can sıkıcı olabiliyor. Bazen ne yapsak ne etsek burnumuza hitap etmeyen kokulardan kurtulmayı bir türlü başaramıyoruz. Ama tabi ki her şeyin bir çaresi olduğu gibi her kötü kokuyla başa çıkmanın da bir yolu var.

Kokusu Pek Hoş Olmayan Sebzeler

 Bazı sebzeler vardır ki sağlıklı ve bol vitaminli olmalarının yanında, kokularıyla başımızı döndürürler. Ne yazık ki olumlu anlamda değil… Lahana ve kereviz gibi kokusu pek hoş olmayan sebzeleri haşlarken bir parça mantar tıpası çok işinize yarayabilir. Haşlama suyuna atılan mantar tıpası kötü kokunun evinize yayılmasını önler.

İstenmeyen kokulardan kurtulmanın yolları
İstenmeyen kokulardan kurtulmanın yolları

Maydanoz ise bir çok derde deva olduğu gibi kızartma yağına atıldığı zaman yağ kokusunun eve veye üzerinize sinmesine engel olur.

Mükemmel beyaz et balık… Tadına doyum olmaz ama kokusu bizi mahvedebilir. Balık yaparken ateşte bir tutam çay yakılması kötü kokuyu yok etmede etkilidir.

Her Türlü Kötü Kokuya Karbonat

Çöp kokusu, buzdolabının yaydığı hoş olmayan kokular içinse biraz karbonat işinizi görebilir. Çöp kutunuzun içine  ya da buzdolabınızda ağzı açık yiyecekler varsa bunların yakınlarına bir miktar karbonat koymak hoş olmayan kokuları ortadan kaldıracaktır.

Çekmecelerdeki Kokular

 İspirtolu su ile çekmecelerinizi temizlerseniz içinde hapsolan kötü kokuları giderebilirsiniz. Temizledikten sonra güzel kokulu sabunların yanında şaşıracağınız şeyler de işinize yarayabilir. Eğer çekmecelerinize küçük bir tabakta biraz un ya da hardal koyarsanız havasızlığını giderebilir ve kötü kokmasını engelleyebilirsiniz.

Kötü kokulardan kurtulmak
Kötü kokulardan kurtulmak

Çoğu İnsanın Kabusu Sigara Kokusu

Özellikle sigara kullanmıyorsanız bu koku sizin kabusunuzdur. Üstünüze, perdelere, odanın duvarlarına sinen sigara kokusunu yok etmenin birkaç yolu var.

İçilen odada mum yakmak sigara kokusunu azaltırken, ıslak bir sünger sigara kokusunu kökten çözebilir. Odanın bir yerine ıslak bir sünger koyarsanız bütün sigara kokusunu çekecektir.

Eğer mutfakta içiliyorsa çamaşır yumuşatıcısını bir kaba koyup kaynatmak güzel kokunun eve yayılmasını sağlayacaktır. Karbonat sigara kokusu içinde etkili bir çözümdür. Evdeki odaların bazı yerlerine minik tabaklarda karbonat koyarsanız sigara kokusunu alacaktır.

Dolapta Kalan Kıyafet Kokuları

Peki mevsim değişikliklerind, kışlıklarımızı indirirken ya da yazlıklarımızı çıkarırken veya sandık içinde kalmış yatak örtülerini ortaya serdiğimizde burnumuza gelen naftalin kokusunu ne yapabiliriz? Naftalin kokusundan ısı yoluyla kurtulabiliriz. Mevsime göre eğer yaz ayındaysak kıyafetleri ya da örtüleri güneşlendirmek; kış ayında isek kaloriferin üzerine atmak naftalin kokusunu giderecektir.

Odalardaki Kokular

Bir iş gezisine gittiğinizi ya da daha pozitif bir şekilde bakalım ve uzun bir tatile çıktığınızı varsayalım. Muhtelemelen güvenlik sebebiyle evin herhangi bir odasının penceresini açık bırakamadık. Eve geldiğimizde ise havasızlıktan kaynaklanan o koku can sıkıcı olabilir. Bunu engellemek için ise evin odalarına koyduğunuz lavantalar size yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir