Kabızlık Ciddi Bir Derttir

Kabızlık keyif kaçırıp mutsuz eden bir sorun. Problem özellikle şehirlerde çok yaygın. En önemli nedenleri ise hareketsizlik ve yanlış beslenmek. Özellikle posadan fakir gıdalara ağırlık veren ve oturarak iş görenlerin riski daha yüksek. Sebze, meyve, bakliyat ve tam tahıl ağırlıklı beslenmediğiniz zaman, hele bir de masa başı iş yapıyor, günün önemli bir bölümünü sandalyenize yapışık geçiriyorsanız kabızlık kaçınılmaz bir son gibi.

kabız
kabız

Uzmanlar günde bir kere tuvalete gitmenin normal olduğunu söylüyor, iki veya üç defa yapılan tuvalet ziyaretlerinin de normal sayılması gerektiğini belirtip, günde üç defadan daha sık tuvalete gitmek durumunda kalıyorsanız bu sınırları zorlamak anlamına gelir diyorlar.

Tanımı Tartışmalı

“Ne kadar kabızsınız?” sorusunun ise net ve açık bir cevabı yok. Ortak kanaate göre haftada ikiden fazla tuvalete gitmiyorsanız bu “bağırsaklarınızın içini iyi boşaltmadığınıza” işaret ediyor. Ve bu durum son üç aydır devam ediyorsa tıbben kesinlikle kabızsınız.

kabızlık
kabızlık

Hastalığın tanımı Romalılar devrinde bile bir sorun olmuş. O zamanki hekimler hastalığın tanımı için Roma kriterleri denebilecek tanımlamalar yapmaya çalışmışlar. Oldukça ciddi olan bu sorun beraberinde bağırsak kanaması, hemoroid, kilo kaybı, kusma, bulantı gibi belirtiler de gösteriyor. Bu gibi işaretler varsa Roma kriterlerine uymayı beklemeden hemen bir doktora görünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir