Kadınlar için En İyi 5 Gıda

Kadınların gerçekten erkeklerden farklı yemeleri gerekiyor mu? Elbette evet; bir kadının beslenme gereksinimleri bir erkeğe göre daha spesifiktir. Kadınların özellikle yaşlandıklarında enerjik ve formda olmak için kendilerine özgü beslenme gereksinimleri vardır. İşte, 30 yaşın üstündeki her kadının haftalık diyetine dahil etmeleri gereken,yıllar geçse de sağlıklı ve uygun kalacak harika yiyecek listesi:

lifli gıda
lifli gıda

1- Kalsiyum: Kemiklerin kuvvetli kalmasına ve düzenli ağırlık taşıma egzersizi ile birlikte osteoporozdan kurtulmaya yardımcı olur. Düşük yağlı süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler (lahana, brokoli, kolza yeşillikleri), kalsiyum içeren meyve suları ve baklagiller iyi seçeneklerdir. 4-18 yaş arası: 1300 mg, 19-50 yaş: 1000 mg, 51-70+ yaş: 1200 mg kalsiyum alınması gerekir.

2- Kırmızı Meyveler: Nar ve kızılcıkta bulunan proantosiyanidinler, bakterilerin mesane duvarlara yapışmasını önler, dolayısı ile idrar yolu enfeksiyonları için doğal bir koruma sağlar. Yeni araştırmalar, kırmızı meyvelerin kardiyovasküler hastalıklar için de yararlı olabileceğini gösteriyor.

3- Lifli Gıdalar: Kuşkonmaz, portakal, tohumlu tahıllar ve fasulye gibi folat bakımından zengin gıdalar özellikle gebelikte fetusun doğru nöral tüp gelişimini sağlamakta önemlidir. Ayrıca kalp ve damar sağlığı için de  gerekli olan bu lifli gıdalardan günde 40 gr alınması yeterlidir.

kırmızı meyveler
kırmızı meyveler

4- Demir İçeren Yiyecekler: Kadınların aylık döngüleri nedeni ile daha fazla demir gerekir. Yağsız sığır eti, kuru fasulye, mercimek, incir, karaciğer gibi pek çok zengin demir kaynağı besinlerden kadınların günde 12-15 mg, erkeklerin ise 10-12 mg ihtiyaçları vardır.

5- Kuruyemişler: Düşük kolesterol seviyelerine yardımcı olabilen tekli doymamış yağlarla doludur ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olan çoklu doymamış yağlar içerir. Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kuruyemişler; protein, kalsiyum, fosfor, çinko, bakır, selenyum, E ve A vitamininin iyi bir kaynağıdır. Günde bir avuç yenmesi sağlık ve form için kâfidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir