Kadınların Kariyerlerinde Yükselememesinin Temel Sebepleri

Medeniyetin elinin tam olarak ulaşamadığı kadın erkek eşitliğini savunmak hala Türkiye’de ciddiye alınmayan bir feminist eylem gibi görünüyor. Bu biraz bu konuda kör göze parmak yöntemini benimseyen feministlerin suçu olsa da kadınların pasif duruşları da bu konuda tüm önermelerin doğruluğu ispatlıyor. Kısacası toplumda kadının hak ettiği noktaya gelememesinin tek sebebi erkekler değil suç biraz da kadınlarda.

kadın ve kariyer
kadın ve kariyer

Peki ne yapılmalı bu döngüyü kırmak için? Öncelikle iş hayatına atılan kadınların iş hayatındaki üsluplarında aşırı mütevazi olmayı bırakmaları gerekiyor. Aksi halde özgüven eksikliği ya da düşük verimlilikten kaynaklı utanç gibi negatif imajlar oluşabiliyor. Benzer bir unsur olarak kadınlardaki aşırı özür dileme meyli de aynı sonuçları doğuruyor.

Pasifliği Kırarak Hedefe Ulaşmak

Hak edilen başarıları ya da tebrikleri ellerinizle başkalarına teslim etmeyin. Sizin öncesinde belirttiğiniz ve dikkate alınmayan bir fikrin başarı getirdiğini gördüğünüz zaman önceden belirtilen yöntemin vurgulanmasıyla başarıya erişildiğini belirtin. Verimli bir çalışma sistemi yürütüyorsanız bunun getirilerini, nasıl başarıya eriştiğinizi iyice kavrayın ancak bu şekilde sağlıklı bir özgüven oluşturabilirsiniz.

kariyer
kariyer

Reaktif olmak, olayların sizi yönlendirmesine, kontrol altında tutulmanıza yol açar. Proaktif olarak edilgenliği kırıp olaylara şekil vermeyi öğrenmek gerekir. Bunun için ise hedeflenen durumları iyi tanımlayıp, çözüm yollarını analiz edebilmek gerekir. Tüm bu unsurların dışında çalışma ortamında çevre edinmenin yani network yaratmanın, iş hayatında tanınırlığı arttırdığını ve kariyeri geliştiren en büyük destekçi olduğunu unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir