Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı en yalın hali ile Annenin Rh ( – ) olup babanın (+) olması durumunda, bebeğin Rh(+) olması ile yaşanan bir durumdur. İlk gebelikte sorun oluşturmadığı gibi gebelik ile yapılacak olan test ile anlaşılabilir.

hamille
hamille

Rh Uyuşmazlığı ve Sonraki Gebelik

Anne karnındaki bebeğin Rh (+) olan kanı annenin Rh (-) olan kanına karışması ile annenin vücudu savunmaya geçer. Bu savunma sonucu oluşan antikorlar sonraki gebelik durumunda plasentaya zarar verebilir. Bu annenin vücudunun geliştirdiği zararlı durum olarak algılanan savunma mekanizmasının yaptığı bir uygulama olup, annenin korunması amacını güder. Bebeğin kan hücrelerini yıkmaya yönelik olarak gelişen bu savaşta bebekte hemolitik anemi yaşanır. Bu durum ise bebeğin beyin dokusuna kadar ulaşıp maalesef ölümüne kadar götürür.

kan
kan

Rh uyumsuzluğunun ilk gebelikte anlaşılması sonucunda alınacak olan önlemler ile diğer gebeliklerde bu savaş yaşanmaz ve sağlıklı bebek doğumu meydana gelir. Bebeğin henüz kan grubunun belli olmayacağı ilk gebelik olan kürtaj, erken düşük ya da dış gebelik gibi durumlarda da Rh uyuşmazlığı sebebi ile vücut savunma geliştirip sonraki gebeliği etkileyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir