Kar Yanığından Kurtulmanın Yolları

Kar yanığı olarak bilinen ve soğuk havaların başlaması ile özellikle hassas ve kuru olan tenlerde oluşan kızarıklık, pullanma gibi durumlar oldukça sıkıntı yaratabiliyor. Kar yanığı adı ile anılan ve gene olarak yanaklarda oluşan bu durum güneş, rüzgâr ve soğuğun etkisi ile cildin yağ tabakasının aşınması ile ilgili bir olayın sonucudur. Yanakların yanı sıra dudaklarda da oluşan çatlamalar ayrıca ellerde de yaşanabiliyor. Rahatsız edici olan bu durumdan korunmak için özellikle kış aylarında çok fazla dışarı çıkmak gerekiyor. Fakat özellikle iş yaşamında olan kişiler için bu söz konusu olamaz. Bu sebep ile kar yanığında uygulanabilecek olan bazı çözümlere bakmak ve kar yanığı oluşumunu önlemek içinde tedbir almak gerekir.

dağ yolları
dağ yolları

 

Önlemler

Kar yanığının oluşumunu önlemek için vazelin türü ürünleri kullanmanız faydalı olacaktır. Fakat en önemli olan yazın kullandığınız güneş koruyucu ürününüzü kışında kullanmanız gerektiğidir. Kış güneşi de yaz güneşi gibi yakıcı etkiye sahip olup, güneş lekesi oluşumuna da sebep olur.

kar yanığı
kar yanığı

 

Kar Yanığına Çözümler

Kar yanığı oluşumu var ise yapılacaklar arasında ilk sırayı zeytinyağı alıyor. Yanık olan bölgeye zeytinyağı uygulayabilirsiniz. Yanık iyileşme sürecine girene kadar aşırı soğuk ve sıcak olan ortamlardan uzak durmaya çalışın. Sabun ve keseden bir süre uzak durmanız önerilir. Eğer bunları yaptığınız halde sıkıntı yaşamaya devam ediyorsanız mutlaka doktora başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir