Kepeğin Sebepleri Ve Çözümü

Saç derisinin dökülmesi sonucu ortaya çıkan kepek sorunu günümüzde birçok kişi için ciddi bir problem. Kepekli saçlar bedensel bir sorun olmasına rağmen bedensel rahatsızlıktan çok bu sorunu yaşayanları psikolojik ve sosyal olarak etkiler.

kepek
kepek

Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Kepeği ortaya çıkaran bir sürü neden olmasına rağmen genel olarak strese bağlı bir rahatsızlıktır. Egzama ve sedef gibi rahatsızlıklara sahip olanlarda uzun süreli kepek sorunu gözlemlenebilir ya da kepek sorununun temeli bu rahatsızlıklar olabilir. Kepeği tetikleyen diğer unsurlar olarak ise yeterince su içmeyip derinin nemini kaybetmesine neden olmak, çok sık ya da çok az saçları yıkamak, kuru bir cilde sahip olmak, kimyasal ürünleri çok fazla kullanıp saç derisinin gözeneklerini tıkamak sayılabilir.

saç
saç

Bu sebeplerden dolayı saçları hafta da 2 ya da 3 defa yıkamak yeterlidir. Kimyasal ürünlerden uzak durmak, saçları tararken saç diplerine zarar vermemek, saç diplerini havasız bırakacak saç modellerini kullanma sıklığını azaltmak gerekir. Stresli ortamlarda bulunmamaya çalışmak ve yeterince su içmek kepeği önlemek için yapılabilecek davranışlar olup egzama ve sedef gibi hastalıklara sahip olanlar ise mutlaka uzman bir doktora muayene olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir