Kıvırcık Saçlar Nasıl Yıkanmalı?

Kıvırcık saçlara sahip olan kişiler, bu saç tipinin biraz zorlayıcı olduğunu da bilirler. Yanlış bir bakım yöntemi uygulandığı takdirde kıvırcık saçlar hemen kırılmaya başlayabilirler. Bu yüzden kıvırcık saçların yıkanması esnasında da bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

kıvırcık saç bakımı
kıvırcık saç bakımı

Kıvırcık saçların en az 2 günde 1 yıkanması gerekiyor. Gün içerisinde sürekli karışan ve birbirine girmiş olan saçların sık sık yıkanarak çözülmesi daha kolay şekil alabilmesini, daha sağlıklı durabilmesini sağlar. Saç tipine uygun şampuan seçmek ise her saç tipinde olduğu gibi kıvırcık saç tipinde de önemlidir.

Kıvırcık saçlar için şampuan seçerken daima içerisinde bitkisel özler bulunan şampuanlar seçilmelidir. Kimyasal ağırlıklı şampuanlar seçtiğiniz zaman düz saçlılara göre daha fazla saç kaybı ve saç kuruması sorunu yaşarsınız.

Kıvırcık Saçları Fön Makinesi ile Kurutmak Doğru mu?

Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk su ile saç yıkama işlemi de yapılmamalıdır. Suyun daima ılık olması gerekir. Ilık su ile saçınızı yıkadığınız zaman saçlarınıza herhangi bir zarar vermemiş olursunuz.

saç yıkama
saç yıkama

Saç yıkama işlemi sonrasında ince dişli taraklar ile saçlarınızı taramamalısınız. Bunun yerine daha kalın ve aralıklı olan taraklar ile saçlarınızı taramalısınız. Böylelikle hızlı bir şekilde karışmaya başlayan saçlarınızı sağlıklı ve doğru bir şekilde açmış olursunuz. Son olarak kurutma işlemi için ise fön makinesi kullanmaktan uzak durmalısınız. Fön makineleri saçların kurumasına sebep olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir