Klasik Masaj ve Masaj Yağlarının Özellikleri Nelerdir?

En eski masaj yöntemlerinden olan Klasik Masaj, beş ana tekniğe sahiptir. Bu yöntemler sıvazlama, yoğurma, friksiyon, darbeleme ve titreşimdir. Tüm vücuda ya da bölgesel olarak yapılan Klasik Masaj, belli bir düzen ve sıralamayla uygulanır. Özel olarak istenilen sırt ve omuz bölgesidir. Çin kültüründen alınan ve üç bin yıldan fazladır eski tarihe sahip olan Klasik Masaj, aşırı baskı olmadan vücudu rahatlatmayı esas alır. Stres ve yorgunluğu alır. Koruyucu hekimlik uygulamalarında sıkça yer verilir.

Klasik Masaj Nasıl Yapılır?

Masaj öncesinde, kişiye sıcak duş aldırılır. Böylece cilt dokuları açılır ve ölü dokular ciltten arınmaya hazır hale getirilir. Masaj uygulamasına katılan kişi yüzüstü olarak masaj masasına yatar. Masör ya da masöz, masaja hazırlık amacıyla kişinin vücuduna masaj yağı sürer. Böylece yapılan masaj hareketleri daha kolay hale gelir. Yağlarla vücuda kazandırılacak etki hızlandırılır. Klasik Masajın yöntemleri sırayla veya kişinin istediğine göre değişerek uygulanmaya başlar. Masaj esnasında doğru noktalara dokunmak, doğru basınç uygulamak önem taşır. Böylece kaslar rahatlar.

Klasik Masajın Faydaları

Klasik Masaj yağlar kullanılarak uygulanabildiği gibi, yağsız olarak da tercih edilebiliyor. Klasik Masajı tercih edenlerde görülecek etkiler arasında tansiyon ve kan dolaşımının düzenlemesi yer alır. Özel etkileri olan Klasik Masaj, İsveç masajı olarak da adlandırılır. Günlük işler ve stresten kaynaklı oluşan vücut yorgunlukları Klasik Masajla etki altına alınır. Sporcuların da tercih ettiği bir masaj türüdür. Adale sistemi üzerinde etkisi sayesinde spor aktiviteleri öncesinde sporculara uygulanır.

Klasik Masaj Yağının Özelliği Nedir?

Klasik Masaj kişinin isteği üzerine yağ kullanılmadan da yapılabilen bir masaj türüdür. Böyle bir talep olmadığında masörün sunabileceği masaj yağları çok fazla seçeneğe sahip olacaktır. Klasik Masajda yağ kullanılmasının en önemli etkeni, ciltteki hareketi arttırmasıdır.

Uygulanacak olan basınçla rahatlamaya yardımcı olur. Cilt üzerine uygulanan hareketlerin rahat yapılmasını sağlar. Kokulu olarak adlandırılan yağlar tercih edildiğinde rahatlatıcı özellikleri vardır. Tropik çiçekler ve özel meyvelerle hazırlanmış yağlardır.

Rahatlatıcı etkisinin bilinmesi herkes tarafından tercih edilmelerini sağlar. Birbirinden farklı yağlar, amaç olarak da ayrıcalık taşır. Çünkü Klasik Masajı tercih edenlerin görmek istedikleri etki değişken olabiliyor. Klasik Masajda kullanılan yağlar, sporcular için kas spazmlarını dağıtır. Kan dolaşımı hızlandırarak sporcunun kas zorlamalarda zarar görmelerini engeller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir