Koşmak Zayıflatır mı?

Koşmak vücuda birçok fayda sağlayan en ekonomik spordur. Kalp dostu olan koşu büyüme çağındaki çocukların boylarının uzamasına da etki eder. Ayrıca koşu yapmak stresten uzaklaşmayı da sağlar. Daha sıkı ve daha fit bir vücuda kavuşmanızda beklenen bir diğer sonuçtur.

koşmak
koşmak

Koşu yapmak tek başına zayıflama için yeterli değildir. Koşu yaparak uygulamış olduğunuz diyet sonrasında vücudunuzda oluşabilecek deformasyonların önüne geçebilirsiniz.

Koşu yapmaya başlayan kişiler diyet yapmadan zayıfladıkları kanısına ulaşabilirler. Fakat bu durumun sebebi vücudun yaptığı bir sonraki koşuya kadar yağ depolama oranını artırmasıdır.

koşu
koşu

Koşmak Göbek Eritir mi?

Koşu yaparak göbek eritmek için yapılması gereken ekstra uygulamalar vardır. Bazı diyetisyenlere göre koşu yaparak göbek yağları erimez. Gereken faydayı almak için mutlaka sağlıklı beslenip, yağ oranı düşük olan beslenmeye geçmeniz yararlı olur.

koşu yapmak
koşu yapmak

Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

  • İlk başta 20 dakika ile başlayıp her gün 5 dakika ekleyerek devam edin. Mutlaka ısınma ve kas esnetme hareketlerini koşu öncesi yapın.
  • Yokuş yukarı koşmak veya merdiven gibi alanlarda koşmak daha fazla kalori yakımı sağlar. Fakat kilolu kişilerin bellerine aşırı yük bineceğinden zararlı olabilir.
  • Mümkün olduğunca ayaklarınızı yukarı kaldırarak koşarsanız göbek kaslarını da hareket ettirebilirsiniz.
  • Aralarda yorgunluk olduğunda önce tempo düşürüp sonra bir müddet yürüyün. Yürüyüş sonrası gene yavaş tempo koşuya başlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir