Koşu Bandı Zayıflatıyor mu?

Spor insanın zinde kalabilmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi adına olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Bu nedenle her zaman düzenli spor yapma alışkanlığı edinmeli ve edindirmeliyiz. Bu yazımızda siz okuyucularımıza bir tür spor aleti olan koşu bandından söz etmek istedik.

 

Koşu bandı fitness salonlarında, vücut geliştirme mekanlarında bulunan sıklıkla gördüğümüz bir spor aleti olarak varlığını korur. Kapalı yerlerde koşu veya yürüyüş yapabilme avantajı sağlayan koşu bantları arzu edenler tarafından evin içinde kullanılması amacı ile satın alınabilir.

 

Koşu Bandı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

 

Koşu bandı satın almayı düşünenler bazı kriterlere dikkat etmeliler. Bunlardan ilki taşıma kapasitesi ile ilgilidir. Alıcı kilosuna göre bir koşu bandı tercihi yapmalıdır. Motor gücü ile doğru orantılı taşıma kapasitesi size uygun derecede olmalı. Sizin için gereğinden fazla motor gücüne sahip bir koşu bandı alırsanız gereğinden fazla enerji tüketimine neden olursunuz.

 

İkinci olarak bant genişliğine yanı yürüme alanına dikkat edilmelidir. Fiziksel özelliklerinizi dikkate alarak koşu bandı tercihi yapmalısınız. Koşu bandı üzerinde ne kadar geniş yürüme alanına sahipseniz o kadar rahat hareket edersiniz.

 

Zemin koşu banında üçüncü olarak dikkat edilmesi gereken kriterdir. Koşu bandı zeminin esnek yapılı ve darbe emici özelikte olması kullanıcının yürüyüş esnasında zemine olan darbelerini azaltır.

 

Diğer bir özellikse eğimdir. Koşu bandında bu özellik 3 farklı şekilde bulunur. Eğimsiz, manuel eğimli, otomatik eğimli koşu bandı. Eğimsiz koşu bandı düz zemine sahip olan aletlerdir, manuel eğimli koşu bandı ayarlarının kullanıcı tarafından yapılabildiği koşu bandıdır. Son olarak otomatik eğimli koşu bandı ise spor esansında dahi tek tuş ile ayar yapabileceğiniz spor aletidir. Bu bantlar daha sık spor salonlarında görülenlerdir.

 

Ayrıca isteğe göre masajlı koşu bantlarından da satın alınabilir. Bu alet üzerinde bulunan bir cihaz kişiye kalça, bel ve basen üzerinden masaj uygular ve zayıflamaya yardımcı olur.

 

Kısacası koşu bandı satın alırken hız, mesafe, zaman, kalori, nabız ve program gibi etmenlerin göstergeleri ekranda aydınlatmalı şekilde görülmeli. Yine önemli bir özellikte emniyet anahtarlı olan koşu bantlarıdır. Emniyet anahtarları 4 farklı çeşide sahip. Ortak özellikleri ise acil durumlarda hızlı ve kolay bir şekilde tek bir tuş ile aleti durdurabilmeyi sağlar. Bu anahtarlar arasında en sık tercih edilen ve güvenilir olduğuna inanılan anahtar soketli ve siviçsiz mıknatıslı olanlardır. Bunlarda anahtar üründen çıkarıldığında alet durur ve çalışmaz. Bu özellik çocukları olan kişilerin onları koruma amaçlı olarak aradığı bir niteliktir.

 

Koşu bandı fiyatları marka ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Bu nedenle sizin aradığınız özelliklerdeki koşu bandı nasıl olmalı ve hangi markayı tercih ettiğiniz ücreti belirleyen faktörlerdendir.

 

Dolayısıyla koşu bandı seçerken sizin için yukarıda sayılan özelliklerin yanında koşu bandı fiyatları ile ilgili de araştırma yapmak da önem arz eder. Siz de uygun fiyatlarda istediğiniz özelliklerdeki koşu bandına sahip olmak isterseniz internet üzerinden konuya dair ön araştırma yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir