Kulak Mantarı Neden Olur?

Kulak mantarının meydana gelmesindeki başlıca sebepler arasında kirli su, havuz ve deniz gibi sebepler bulunmaktadır. Yaz aylarında kulağı ıslatmak da kulak mantarını meydana getirebilen bir durumdur.

Kulak Mantarı Neden Olur
Kulak Mantarı Neden Olur

Aşırı duş almak, denize sık girmek gibi durumlar da kulak mantarına yol açabilen durumlardır. Kulağınızı temizlemek için kullandığınız birtakım maddeler de kulak mantarı oluşmasına yol açabilir. Bu sebeple kulağınızı temizlediğiniz maddelerin ve kulak pamuklarının hijyenik koşullara uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak mantarı ilk olarak kulak ağrısı, kulak kaşıntısı, dış kulakta kızarma ve ağrı, kulağın tıkanıklık hissi ve kulak içerisinden sarı renkli sıvı gelmesi gibi belirtiler gösterir. Bu belirtilerden bazılarını yaşıyorsanız mutlaka kulak burun boğaz doktoruna gözükmeniz gereklidir.

Enfeksiyon oluşumuna yol açan mantar türlerinde hastalığın seviyesine göre tedavi yöntemleri değişkenlik göstermektedir. Tedavi ilk olarak kulağın temizlenmesi ile başlar. Şırınga kullanarak yapılan temizleme sonrasında kulak sürekli olarak kuru tutulmalıdır. Duş alırken kulağınızı ıslatmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer bu konuda sorun yaşıyorsanız kulak tıpacı kullanabilirsiniz. Böylelikle tedaviniz daha sağlıklı ve etkili bir şekilde ilerleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir