Lahana Turşusunun Faydaları

Bazılarının sofralarında en olmazsa olmaz besinlerden biri de turşudur. Özellikle Türk kültüründe turşunun yeri bir ayrıdır desek abartmış olmayız. Turşu farklı çeşitleri ile sofralarımızı süsleyen, en lezzetli kaynaklarımızdan biri. Bu turşu çeşitlerinden biri de lahana turşusu. Lahana turşusunun kişiye o kadar çok faydası vardır ki bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza sadece bir kısmını kısaca anlattık. Dolayısıyla lahana turşusu hakkında daha önce duymadığınız tüm bilgiler bu yazıdadır.

turşu
turşu

Lahana Turşusu Mucizesi

Her şeyden evvel lezzetli lahana turşusunun kişiye sağladığı ilk fayda sindirimi geliştirmesi. Ayrıca sağlıklı bağırsak florasının da büyümesini sağlar. Başka bir yerde duymadığınız bir faydası da cilt üzerinde iyileştirici etkisi var. Aynı zamanda soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı sizi korur. Bağışıklık kazandırır.

Eğer kilo vermek istiyorsanız yemeniz gereken şeylerden biri de lahana turşusu. Diş, kas, kemikler, diş etleri ve kan damarlarını korur. Kandaki kolesterol seviyesini düşürdüğü için kalp hastalarının yemelerini öneririz. Bu turşunun suyunu içerseniz kabızlık gibi bir dert çekmezsiniz. Çünkü içeriğinde kalsiyum, fosfor, demir, potasyum ve sodyum var.

lahana turşusu
lahana turşusu

Tam bir C vitamini deposu olan lahana turşusu antioksidan özelliğe sahip. Bu özellik sayesinde kişiyi kanserden korurken aynı zamanda kış hastalıklarından sizi uzak tutar. Özellikle prostat kanseri riski taşıyanlar bu turşudan tüketmelidir.  Son olarak kemikleri güçlendirmesinin yanında göz sağlığına da iyi gelen etkisi vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir