Lohusalık Nedir?

Lohusalık dönemi kadınların doğumlarından sonraki ilk 6 haftalık süreçtir. Bu süreç içerisinde hamileliğin kadınlarda yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişimler hamilelik öncesindeki haline geri dönmeye başlar. Organ ve sistemin hamilelik öncesindeki haline dönmesi ise çeşitli zamanlar almaktadır.

Üç ayrı dönem halinde ele alınması gereken lohusalık dönemi çok erken, erken ve geç olarak farklı kategorilere ayrılır.

Lohusalık Dönemleri ve Süreleri

Çok erken lohusalık dönemi doğumdan sonraki ilk 24 saat, erken lohusalık ilk 1 haftayı, geç lohusalık ise geri kalan tüm süreyi temsil etmektedir. 6 haftada normal haline dönen üreme organları, emzirmeyen annelerin çoğunluğunda bu dönem sonunda adet görmeye başlar.

Lohusalık dönemi bir hastanın nekahat dönemi ile ufak benzerlikler taşımaktadır. Bu sebeple bu dönem ciddiye alınması gereken ve sürekli dinlenilmesi gereken bir dönemdir. Bebeğinizin sorumluluğu da ortaya çıkmaya başladığı için artık doğum sonrasında mutlaka yanınızda 6 hafta boyunca kalacak birine ihtiyaç duyabilirsiniz.

İdrar yapmada zorlanma, kabızlık ve bebek emzirirken terleme gibi belirtiler de lohusalık döneminde ortaya çıkabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir