Majör Depresyon Nedir?

Majör depresyon diğer adı ile klinik depresyon günlük hayatı etkileyen bir depresyon türüdür. Kendiliğinden belirtilerin oluştuğu majör depresyondaki semptomlar fonksiyon bozukluklarına ve de ıstıraba sebep olabilir.

majör depresyon
majör depresyon

Majör depresyon türüne yakalanmış olan kişiler oldukça mutsuzdur. Umutsuzluk da mutsuzluk ile birlikte daha büyük acı yaşatır.

Majör depresyona hayatınız boyunca bir kez yakalanabileceğiniz gibi birkaç kez de yaşayabilirsiniz.

Belirtileri Nelerdir?

Majör depresyon belirtileri çalışamama ile başlar. Uykusuzluk yaşayan kişide iştah da azalır. Uykusuzluğun tezat durumu aşırı uyuma da yaşanabilir. Bu depresyon türünü yaşayan kişiler eskiden keyifle yaptıkları birçok şeyden soğurlar, keyif almazlar. Çevresindeki tüm olaylara karşı aşırı ilgisiz olurlar. Bunu yanı sıra ruh halleri de depresiftir.

Kişiler de aşırı yorgunluk ve halsizlik oluşur. Kararsızlık yaşamaları olası olup suçluluk duyguları da onları sarıp sarmalar. Huzursuzlardır.

depresyon
depresyon

Bu depresyon türüne yakalanmış olan kişiler ya aniden kilo alırlar ya da aniden kilo verirler. Belirgin kilo kaybı ya da alımı oldukça kısa zamanda oluşur.

Majör depresyon tanısı konulması için kişinin en az iki hafta boyunca gününü bu belirtiler çerçevesinde geçirmesi gerekir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir