Masum Tatlı Dondurma

Kavurucu yaz sıcaklarında hem serinleten hem mutlu eden tek besin dondurma. Fakat yerken hep bir kilo alma endişesi içindeyiz. Aslında bu harika lezzet, diğer tatlıların yanında  çok masum kalıyor. Dondurma aynı zamanda faydalı ve doyurucu. Yağ depolamanıza gerek yok. Üç top dondurma kalsiyum içeriği olarak 1 su bardağı süt, bir ince dilim ekmek ve bir porsiyon meyve ile eşdeğer. Dondurmayı seçmek çok daha lezzetli ve sağlıklı olacağa benziyor.

dondurma
dondurma

Çünkü aynı zamanda A,D ve E vitaminleri de içeriyor. Besin değerlerini kontrol etmek elinizde. Güvenilir markaların üstünde her türlü detayı okuyabilirsiniz. Açlık krizleri başladığında çok uygun bir ara öğün de olabilir. İki top dondurma ya da paketli bir adet dondurma ara öğün için ideal miktarlar. Bir adet çikolata kaplı mini dondurmada en fazla 140 kalori var. Yani günlük enerji ihtiyacınızın sadece yüzde yedisini karşılıyor.

dondurmanın zararları
dondurmanın zararları

Tatlı krizlerini de rahatlıkla dindirebilir. Bir adet kruvasan 406, 100 gram kremalı bisküvi 488 kalori. Oysa bir top meyveli dondurma sadece 96 kalori taşıyor. Ve en önemlisi dondurma başlı başına bir mutluluk kaynağı. Soğuk, ağızda hissedildiğinde serinletici ve susuzluğu giderici etkisiyle kişinin keyifli bir deneyim yaşamasını sağlıyor. Beyindeki haz merkezi dondurma yendiği zaman aktif hale geçiyor. Ve yapılan araştırmalara göre küçük aralıklı mutluluklar bizi büyük ve daha nadir olanlardan çok daha mutlu ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir