Medya Planlama ile Etkili Kampanya Tanıtımları

İletişim kampanyasının etkili planlanmasında, kampanya başarısı tek başına yeterli olmaz. Medya planlaması hazırlanırken önemli ayrıntı kampanyada verilecek mesajların doğru seçilerek, hedef kitleye ulaşmasının sağlanmasıdır. Anahtar mesajlar ile hedef kitle belirlenir ve planlama aşamaları hazırlanır.

Medya Planlanması Nasıl Tanımlanır?

İletilmek istenen mesajların hedef kitleye doğru şekilde ulaştırılmasında medya kanallarının kullanılmasıyla belirli aşamalardan geçerek hedef kitleye varma işlemidir. Pazarlama bütçelerinin önemli kısmı medyaya ayrılır. Çok uluslu firmalarda bu rakamın çok yükseklerde olduğu bilinir. Pazarlama ve marka yöneticileri bu konularda etkin çalışmaları sağlayarak doğru bütçe ve hedef kitle aşamalarının uyumlu şekilde birleşiminde önemli görev üstlenir. Orkun Ozan bu konuda uzmanlaşmış bir firma olarak hedeflerinizi yüksek tutar ve reklamları müşterilerin ilgisini çekecek türde hazırlayarak istenilen mesajın doğru şekilde ulaşmasını sağlar.

medya planlama
medya planlama

 

Doğru Bir Medya Planlanması Nasıl Olur?

Sistemli bir medya planlaması ile belirlenen hedeflere ulaşılır. Doğru hedef kitleye, doğru zamanda ulaşılarak ürün birliğinin artırılması hedeflenir. Hedef kitle tüketicinin kim olduğu belirlenir ve kampanyada verilmek istenen ana mesaj doğrultusunda çalışmalar hazırlanır.

 Medya Planlaması Kaç Aşamada Gerçekleşir?

Ürün analizi aşamasında, ürünlerin özelliklerinin neler olduğu tespit edilir ve ürünlerin hayat içindeki yeri, ürünlerin faydaları nelerdir gibi soruların yanıtları aranır. Ürünler hakkında detaylar iyi şekilde bilindiği zaman pazarlardaki konumlarının yeri iyi bilinir. Bir ürünün; giriş, gelişme, büyüme ve olgunluk ile beraber düşüş dönemlerinin tespitleri kampanya açısından gereklidir. Hedef kitle tespiti aşamasında ise ürünlerin bilinirliğini artırmada gereklidir. Ürün özellikleri ve hedef kitle birbirine uyuşmalıdır. Hedef kitlenin; yaş, cinsiyet, meslek, eğitim, tüketim alışkanlıkları durumları çok iyi analiz edilmelidir.

dijital medya planlamasi
dijital medya planlamasi

 

Medya araçlarının tercihi ile beraber uygulanacak yöntemler de aşama aşama belirlenir. Medya planlamasında en önemli kilit noktalardan biridir. Hangi bölgelerde hangi kitleye ulaşılacağı ve hangi iletişim aracı kullandığı belirlenir. Medya ile ilişkilerin tam olması da önemlidir. Kampanya bilgilendirilmesinde medya daha önceden uyarılır. Kampanya süresince hedeflenen oranlara ulaşıp ulaşılmadığını anlamak için bazı aralıklarda kamuoyu yoklaması yapılır.

Bütçe değerlendirilmesi aşamasında ise kampanya zarar görmeden verimli şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Raporlama ve değerlendirme aşamasında; bütün kampanyalar değerlendirilir ve kampanya boyunca yapılan tüm analizler birleştirilir. Kampanyanın nerede daha çok başarılı olduğu tespit edilerek raporlama yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir