Meme Kanserine Yol Açan Faktörler

Meme kanserine karşı önlem almak, risk faktörlerini tanıyıp tedavide geç kalmamak kadınların en büyük görevleri arasında yer alır. Meme kanserinde erken tanı hem hayatı hem de memeyi kurtarıyor. Türkiye’de her yıl 30 kadından beri meme kanserine yakalanıyor. Peki meme kanseri nedir? Meme süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan kanallardan oluşuyor.

meme kanseri
meme kanseri

Meme kanserine yol açan risk faktörlerinden birisi de yaştır. İleri yaş en önemli risk faktörünü oluşturduğu için dikkat edilmesi gerekiyor. 50 yaş ve üzeri kadınlarda 50 yaş ve altı kadınlara göre meme kanseri görülme riski neredeyse 4 katı daha fazladır. Bir diğer risk faktörü de genetik mirastır. Aile yakınları arasında meme kanserine yakalanmış kadınların olması sizinde risk altında olabileceğinizi gösterir.

Fertil çağ süresi de meme kanserini etkileyen faktörlerdendir. Fertil çağ, adet görmeye başlayan kadının menopoza girinceye kadar geçtiği döneme denir.  Adet dönemine erken giren kadının fertil çağ dönemi daha uzun olduğu için meme kanserine yakalanma riski de artıyor. Ayrıca ilk çocuğunu doğurma yaşı da meme kanserini tetikleyen nedenler arasında yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir