Normal Doğum mu Sezaryen Doğum mu?

Gebelik dönemi boyunca ne kadar çok sıkıntı çektiniz değil mi? Kiminizde inanılmaz mide bulantıları, kiminizde de dayanılmaz kasık ağrıları… Fakat siz gebelik dönemini sorunsuz geçiren şanslılardan biri de olabilirsiniz. 🙂

Gebelik döneminiz nasıl geçerse geçsin, bunun son evresi de DOĞUM oluyor. Ve çoğu kadın da bu evrede aynı soruyu soruyor: Normal doğum mu daha sağlıklı olur, yoksa sezaryen doğum mu?

Gebeliğin son ayı
Gebeliğin son ayı

Sağlıklı Olan Doğum Yöntemi Hangisi?

Genellikle normal doğum yönteminin daha sağlıklı olduğu söylenir. Hem toplum arasında böyle bir kanı vardır, hem de doktorlar arasında. Sıkıntılı bir durum söz konusu olmadıkça, tüm kadınlara normal doğum önerilir. Zira normal doğum yönteminde, doğumla birlikte tüm kirli kanlar ve pislikler boşaltılır. Yani bebeğin gelişiyle, vücut tamamen temizlenmiş olur. Evet biraz fazla sancı çekilir; fakat sağlık açısından daha iyi bir yöntemdir.

Ayrıca; normal doğumdan sonra ayağa kalkma ve normal hayata dönme süresi de daha kısa olur.

Normal doğum
Normal doğum

Sezaryen doğumda ağrısız sancısız bir doğum geçirirsiniz. Bu yönüyle size cazip gelse de, sonrası için aynı güzelliklerden bahsedemeyiz. Sezaryen doğumda atılan dikişlerin ağrısı daha uzun sürer ve iyileşmesi daha fazla zaman alır. Dolayısıyla ayağa kalkıp çocuğunuzla ilgilenme süreniz de, normal doğuma göre daha da uzun olacaktır.

İki doğum arasındaki farklar böyle! Fakat aslında hangisinin tercih edileceğine doktorunuz karar vermeli. Zira bazı kadınlarda normal doğum yapmak riskli olabiliyor. Bu gibi durumlarda da sezaryen doğuma karar veriliyor. Sizin için en sağlıklı olana da, bırakın doktorunuz karar versin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir