Parmak Arası Terlik Çocuklara Önerilmiyor

Parmak arası teklikler ve sandaletler son derece şık olan detayları ile dikkat çekerken aynı zamanda çocuklar için tasarlanan seçimler ile de beğeni topluyor. Fakat bu hoş ve güzel olan görsellikle çocukların ayak ve bacak gelişimi yönünden beraberinde zararları da getirebiliyor.

Yapılan açıklamalara göre beden gelişimi henüz tamamlanmayan çocukların parmak arası teklik giymesi ayak sağlığını oldukça olumsuz yönde etkileyen temel etkenler içinde yer açılıyor. Ayak gelişiminde başparmak arasının açılması, kemik çıkıklığı gibi farklı nedenlerin yaşandığını bildiren uzmanlar aynı zamanda yürüme alışkanlığında da farklılığın gelişebileceğine işaret ediyorlar. Tüm bu riskler ise bedensel gelişimi etkileyerek kalıcı sonuçlara sebep olabiliyor.

Parmak arası terlikler düşme riskini de artıran seçimlerdir. Bunun ile beraber ayaktan kolay çıkmayan terlik olması sebebi ile tercih edilmesinin sonrasında uzun süre ayakta kalan terlik ayakta su toplamasına neden olabilir. İlk zamanlar geçici olarak düşünülse de uzun vadede cilt rahatsızlığına dönüşebilecek olan sorunu da çocuklara sunabiliyor. Bu nedenlerden dolayı bebek ve çocuklarda parmak arası terlik kullanımı önerilmiyor.

Çocuklar İçin Doğru Terlik Seçimi

Çocukların ayak ve bacak gelişimlerinin yanı sıra doğru yürüme alışkanlığını edinebilmeleri için giydikleri ayakkabı ve terlikler son derece önemlidir. Çocukların giymesi gereken terlik ve ayakkabılar anatomik olarak incelenen ve onun sağlığı için uygun olam malzeme ile üretilen seçimler olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir