Polenlere Meydan Okumanın 10 Yolu

İlkbahar aylarına girmemizle beraber ortam içerisinde oluşan polenler, insanların en çok bıktıkları, istemedikleri havada uçuşan olgulardır. Yaz gribi, bahar alerjisi veya saman nezlesi olarak toplamda üç farklı isim ile halk arasında anılan polenlerin yaratmış olduğu nezle, çocuklardan tutun da alerjik rinit olan ve hatta astım hastaları dahil birçok kişiyi tehdit eder.

Evde Yapılabilir Özel Bir Karışım

Doğal Karışımlar
Doğal Karışımlar

“1 litre su içerisinde 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı kadar karbonat” bu karışımın evde hazırlanarak burnunuzu temizlemenizle beraber sorunsuz olarak dışarıya çıkabileceğiniz gibi rahat olabilirsiniz.

Düşmanınıza Önceden Hazırlıklı Olun

Polen Alerjisi
Polen Alerjisi

Düşmanınız polenler ise, ilkbahar mevsime girmeden önce direkt olarak doktorunuzla görüşebilir ve bu dönem içerisinde polenler konusunda hem bilgi alabilir hem de tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Deniz Suyunun Yararı Fazla

Deniz Suyunun Faydaları
Deniz Suyunun Faydaları

Eczanelerde hazır olarak satılan “serum fizyolojik” adı altında ki su, burun temizleme yapabileceğiniz bilinen deniz suyudur. Günlük toplam 3 defadan fazla yapmamanız gereken bu burun temizleme uygulamasıyla beraber sizlere rahatlık getirecektir.

Çamaşırlarınızı Belli Bir Süre Evde Kurutun

Çamaşır Askılığı
Çamaşır Askılığı

Kullanmadığınız bir oda içerisinde çamaşırlarınızı kurutarak belli bir zaman boyunca bu alerji skorundan kurtulabilirsiniz. Polenlere meydan okumak adına giysilerinizi korumalı ve onların açık havada kurumasını belli bir süreliğine engellemelisiniz.

Her Zaman Pencereleri Açmayın

Kapalı Pencereler
Kapalı Pencereler

Temiz havanın ortama girmesi adına baharın gelmesiyle beraber istiyorsanız, yanılıyorsunuz. Her ne kadar güneşin parlak ve gülümsetici güzelliği olsa da aslında havanın temiz olmadığından emin olmalısınız. Biraz sabrederek polenlerin yok olmasını beklemelisiniz.

Dışarıya Çıkmadan Önce Saate Bakın

Saat
Saat

Polenlerin yoğun olduğu saatler içerisinde zorunlu bir yere gidiyorsanız, gitmelisiniz. Ancak dışarıya keyif adına çıkıyorsanız yoğun olan saatlerde çıkmamalısınız.

Arabanız Polen Yakalayıcı Özellikte Olsun

Araba
Araba

Polen yakalayıcı hava filtreleri bulunan çeşitli otomobil modelleri vardır. Araba alacağınız zaman bu modellere göz atınız.

Ilık Su İle Her Gün Banyo Şart

Duş Almak
Duş Almak

El ve yüz temizliğinize her zaman için dikkat etmeniz gereklidir. Bahar döneminde de her gün ılık su ile banyo yapmak, polenlere karşı sizleri koruyabilir.

Bahar Sezonunu Deniz Kıyısında Açın

Deniz Kıyısı
Deniz Kıyısı

Eğer tatil yapma olanağınız varsa, deniz kıyısında sizlerde polenlerin uçuştuğu zaman içerisinde güzel bir tatile çıkabilir ve keyif yapabilirsiniz.

Çiçeklere Dikkat!

Çiçeklere Dikkat
Çiçeklere Dikkat

Çiçeklerden hiçbir zaman için vazgeçemiyor ve yetiştirmeyi seviyorsanız, o halde yapabileceklerinizden birisi de böceklerle döllenen gül, renkli süs bitkilerini tercih etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir