Rahat Uyumak İçin Horlama Nasıl Önlenir

Horlama hem kişinin kendisini hem de çevresindekileri rahatsız eden bir uyku sorunudur. Horlayan kişinin yanında bulunanlar bundan çok rahatsız olacaklardır. Bazen de horlama sırasında solunum durabiliyor. Solunum durması sık yaşanmaya başlanır ve 10 saniyeden fazla sürerse kişide ciddi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Ama basit horlamalarda tedaviye gerek yoktur, basit bazı önlemlerle horlama azaltılabilir.

Horlama nasıl önlenir konusunda basit öneriler bulunuyor. İnsanlar sırt üstü yattıklarında daha çok horluyorlar. O halde sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı tercih etmelisiniz. İnce yastık da horlamaya neden olabilir. Horlama sorunu olanların biraz daha yüksek bir yastık tercih etmesi horlamayı azaltacaktır.  Yattığınız odanın havası kuruysa burnun tıkanıklığı yaşayacak ve bu horlamanıza neden olacaktır. Odanızı nemlendirmek size iyi gelecektir.

Buteyko Tekniğiyle Horlama Nasıl Önlenir?

Horlama kişinin rahat uyku uyumasını engelleyecektir. Rahat uyku uyumamış kişiler de gün içinde kendisini hep yorgun hissedecek ve dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar yaşayacaktır. Ama sessiz ve sakin nefes alma alışkanlığı kazanırsanız horlama sorunundan kurtulacaksınız. Buteyko nefes tekniğiyle doğru nefes alıp vermeyi öğrenecek ve horlama sorunundan kurtulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir