Regl Dönemi Öncesi Şişkinlikten Kurtulmanın Yolları

Regl dönemi, kadınların yaşadığı doğal bir süreçtir ve regl olmadan önceki birkaç gün kadar rahatsız edici olmadığı her kadının bildiği bir durumdur. Kadınlar genelde regl olmaya yakın zamanlarda ciltlerinde bozulma, uykusuzluk, yoğun stres ve karınlarında bir şişkinlik hissederler. Bu belirtiler içerisinde en rahatsız edici olan belirti ise karın şişliğidir. Peki, bu durumu engellemenin yolları nelerdir ve rahat bir regl öncesi dönem geçirmek için neler yapılmalıdır?

adet sancısı
adet sancısı

Şişkinlik Yapan Besinler

Öncelikle, regl olmadan önceki dönemlerde mutlaka şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durulması gerekir. Normal zamanlarda bile şişkinliğe sebep olan gazlı ve şekerli içecekler, bu dönemlerde kadınları daha çok etkileyeceğinden bunun yerine bol bol su tüketilmesi çok daha faydalı olur.

Şişkinliğin en büyük sebebi gaz olduğu için, gazlı yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Özellikle nohut ve kuru fasulye gibi baklagillerin; brokoli, karnabahar ve lahana gibi gaz yapan yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir.

regl
regl

Tuz, şişkinlik deyince akla gelen ilk besinlerden biridir. Regl dönemi öncesinde şişkinliğin verdiği rahatsızlıklardan korunmak için en azından bir hafta boyunca tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle soslarda ve abur cubur ürünlerinde bolca tuz olduğu için bu gibi besinler tüketilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir