Renkli Dekorasyon

Ev dekorasyonu belirli bir plana göre yapılır. Gereken eşyalar, aksesuarlar veya mobilyalar, bu plan doğrultusunda seçilir. Ayrıca renk ve süsleme oldukça önemlidir. Dekorasyon alanında renkler önemli bir yer tutar. Hatta dekorasyonun da renk sanatı olarak bilindiği söylenir.

renkli dekorasyonlar
renkli dekorasyonlar

Birbirine uygun ve iyi seçilmiş olan renkler, odaya canlılık getirir ve göze çok hoş görünür. Eşyalarda ve süslemelerde kullanılacak renkler birbirleriyle uyum içerisinde olmalıdır. Karıştırılacak renkler de hoş ve modern bir görünüm yaratmalıdır. Giyim sektöründe kullanılan eteklerde, elbiselerde, aksesuarlarda veya ayakkabılarda geçerli olan renk kombinlerini, ev dekorasyonu alanında da uygulamak mümkündür. Ayrıca değişik renk tonlarını ve kombinleri gerçekleştirmek de oldukça hoş görünür.

Renklerin Anatomisi

Dekorasyonda renkler, renk yuvarlağı denilen bir dairede toplanır. Bu daire sayesinde renklerin nasıl kombinleneceğini veya nasıl seçileceğini tespit etmek daha kolay hale gelir. Renk yuvarlağında ise toplam üç bölüm bulunur. Bunlardan birincisi en koyusundan en açığına kadar bütün karışımları gösteren kırmızıdır.

renkli dekorasyon önerileri
renkli dekorasyon önerileri

İkincisi açık sarıdan yeşil maviye kadar bütün tonları belirten sarı ve üçüncüsü ise açık ve koyu maviden şarap rengine kadar değişik karışımlar gösterilen mavidir. Dekorasyon alanında en çok kullanılan renkler, ana renklerdir. Sıcak ve soğuk renklerin uygun şekilde bir arada kullanılması ile oldukça hoş bir dekorasyon sağlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir