Saç Derisi

Saç derisi çeşitli rahatsızlıklar ya da çeşitli faktörler nedeniyle zarar görebilir. Bu zarar kendisini kaşıntı olarak gösterecektir. Saç kaşıntısı derinin sertçe kaşınması ve derideki rahatsızlık nedeniyle saç dökülmesine neden olur. Saç derisinin kaşınması bir problemin göstergesidir ve bu durum saç köklerini güçsüzleştirir.

saç derisi
saç derisi

Saç Derisinin Kaşınması Nasıl Önlenir?

Saç derisi günlük bakımın ya da günlük kullanılan ürünlerin çokluğu ya da yanlışlığı nedeniyle kaşınabilir. Kullanılan kozmetiklerin ya da şampuanın saç derisinden tam arınmaması ya da saç derisinin toz ve kirle dolması kaşıntıya neden olur. Bu nedenle saç mümkün olduğunca her gün yıkanmalıdır. Durulama sırasında ise iyice durulamaya dikkat edilmelidir. Kullanılan şampuanlarda saç tipimize uygun olmalıdır. Yanlış şampuan ve saç kremi kullanımı saç derisini kurutabilir bu da saç derisinin kaşınmasına ve pul pul dökülmesine neden olacaktır.

saç deri kaşıntısı
saç deri kaşıntısı

Kullanacağınız şampuanın bilinen bir marka olmasına ve nem dengesini koruyacak şampuanlardan olmasına dikkat etmelisiniz. Saç derisinin kaşınması bazen de derideki mantar nedeniyle olabilir. Böyle bir durumda bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve antibakteriyel özelliklere sahip şampuanlar kullanmalısınız. Aynı zamanda doktorunuz merhem ya da kremlerde verebilir. Kepek oluşumu da kaşıntıya neden olur. Eğer saçta kepeklenme mevsimsel olarak gözleniyorsa, saçın nem dengesini koruyacak bakım maskeleri uygulanabilir. Bu maskeler saç derisini koruyacak, nemine kavuşturacak ve kepeği önleyecektir. Kepek sorunu ve kaşıntı varsa saç derisine sirkeli ya da limonlu su uygulamak da kepeği ve derideki kaşıntıyı önleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir