Sahte Doları Nasıl Anlarız?

Günümüzde piyasada pek çok kanun dışı sahte paralar dolaşabiliyor. Bu gibi sahte paralar yüzünden mağdur olan vatandaş sayısı hiç de az değil. O nedenle sahte paralara karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle doların sahte olup olmadığını anlamak döviz bozduran ya da döviz alan vatandaşlarımız açısından oldukça önemli bir durum. Peki sahte doları nasıl anlarız?

  • Gerçek dolarda kullanılan kağıt kalitesi oldukça iyidir. Sahte dolarda ise ellediğinizde fark edeceğiniz üzere oldukça kalitesiz bir kağıt kullanılmıştır. Bununla beraber sahte dolar üzerinde parmaklarınız kolayca kaymayacaktır.
  • Gerçek dolarda dikey ince bir filigran vardır. Sahte dolarda ise bu filigran orijinaldeki gibi değildir. Işığa tuttuğunuzda bu filigranı rahatlıkla görürsünüz. Sahte dolarda ise bu filigran ya yoktur ya da farklı bir biçimdedir.
  • Kullanılan kağıt ve mürekkeple doğru orantılı olarak gerçek doların resim ve yazıları oldukça kalitelidir. Sahte dolarda genellikle soluk renkler ve soluk resimler dikkat çeker.
  • 50, 20 ve 10 dolarlık banknotların sağ tarafından kağıt inceltmesi ile oluşturulmuş resmin kopyası bir filigran bulunmaktadır. Işığa tuttuğunuzda kolaylıkla göreceğiniz bu filigranı sahte dolarlarda göremezsiniz.
  • Gerçek dolarda ortada yer alan portre çevresindeki çizgiler düzgündür. Nettir. Sahte dolarda ise bu çizgilerin net olmadığını kolaylıkla görebilirsiniz.
  • Gerçek dolarda kabartma bulunur. Şayet elinizi gezdirdiğinizde kabartı hissetmiyorsanız büyük ihtimalle elinizdeki dolar sahtedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir