Sigarayı Bırakmak

Sağlığımızı tehdit eden en büyük sorunlardan biri sigara içmek. Açıkça söylemek gerekirse kolay kolay yakayı kurtaramıyorsunuz. Bağımlılık yapan maddelerin başında geliyor.

sigara
sigara

Kimilerine göreyse alkolden bile tehlikeli bir alışkanlık. Bu konuda sağlık kuruluşlarından yardım alabilirsiniz. Ama sigarayı bırakmanın yolu, bütün tiryakilerin de bildiği gib,i aslında olayı  beyinde bitirmek. Yani sigarayı bırakacağım diye kesin karar verebilmek.

Karar Vermek Önemli

Kansere kesin davetiye çıkaran sigarayı bırakmak için uzmanlar bazı püf noktalarını yardımcı olabilmek adına açıklıyorlar. Sigarayı bırakmak için tarih belirlenmesini ve kişinin bırakma nedenlerini yazarak her gün görebileceği bir yere asmanın faydalı olduğunu söylüyorlar. Sigarayı bırakırken ilk iki üç haftanın zor olduğu biliniyor, ama bu süre kararlılıkla aşılırsa sigaradan kurtulma yolunda çok büyük adım atılmış oluyor. Aslında her sigara içme isteği üç beş dakika sürüyor. Önemli olan bu süreyi geçiştirebilmek.

sigarayı bırakmak
sigarayı bırakmak

İş ile uğraşmak, su içmek, duş almak, nefes egzersizleri yapmak, meyve yemek, diş fırçalamak bu isteği yenmenize yardımcı olabilir. Bunun dışında sigarayı hatırlatan faaliyetlerden uzak durulması, çevrede kül tablası, çakmak gibi sigarayı hatırlatıcı eşyaların olmaması sigarayı bırakmak için faydalı olabilir. Kazanacaklarınızı hayal edin. Sağlıklı bir yaşamı, beyazlanmış dişleri, rahat alınan nefesleri, tütün kokmayan parmakları ve aysonu cepte kalacak paranızı  düşünmekte çok işe yarayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir