Tırnak Bakımında Yapılmaması Gerekenler

Tırnak bakımı kadınların olmazsa olmaz güzellik uygulamalarından biridir. Fakat vücudun önemli bölgelerinden biri olan tırnaklara yanlış bir bakım uygulanması görüntü ve sağlık açısından kalıcı hasarlara sebep olabilir. Dolayısıyla bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

tırnak bakımı
tırnak bakımı

Tırnakları Zayıflatan Uygulamalardan Kaçının

Tırnak bakımıyla ilgili yanlışlıkla çoğunlukla manikür esnasında olur. Özellikle tırnakları çeşitli mantar ve bakterilere karşı koruyan tırnak etleri, adeta bir doğal koruyucu olduğu için kesilmemelidir. Aynı şekilde tırnak etlerini diplere doğru itmek de aynı zararı verir.

Bazı kişilerin tırnakları genetik yapısı gereği veya bazı vitamin eksikliklerinden dolayı daha ince olur ve bu sebeple sık sık kırılır. Buna çözüm olarak ise, çoğu kişi sertleştirici ürünleri kullanmayı tercih eder. Fakat sertleştiricilerin tırnaklar için zararlı yan etkileri vardır. Çünkü tırnaklar esnekken çok daha fazla güçlüdür.

bakım
bakım

Aksine sert olması, kırılmasını kolaylaştırır. Sertleştirici ise, sağlamlaştırmak bir kenara aksine tırnağın kırılmasını kolaylaştırır.

Oje çıkartmakta kullanılan çeşitli asetonlar, tırnakların olduğundan daha çok güçsüzleşmesine ve dolayısıyla kırılmasına sebep olur. Özellikle sık sık oje renginin değiştirilmesi aseton kullanımını arttırdığından tırnaklar daha çok hasar görür ve incelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir