Tüketicilerin Hakları Konusunda Bilmesi Gereken En Temel Hususlar

Yaşadığımız hayat içinde her birimiz birer varlık olarak ömrü sürdürüyoruz. Bu süreçte insan olmanın verdiği gereklerden dolayı ihtiyaç ve gereksinimler duyarız. Buna bağlı olarak da sürekli tüketiyoruz. Yani yaşamanın en doğal koşuldur tüketmek. Türkiye’de yaşadığımız için satın aldığımız bazı ürünler konusunda sıkıntı yaşayabiliyoruz. Hatta problemler ile karşı karşıya kalabiliyoruz. İşte bu yazımızda siz değerli okuyucular için tüketici mağduru olduğumuzda neler yapmalı, ne gibi haklara sahibiz gibi sorulara cevap vereceğiz.

tüketici hakları
tüketici hakları

Tüketiciler Bilinçlenmeli

Her şeyden önce aldığınız mal ya da hizmette bir ayıp varsa mutlaka hakkınızı aramalısınız. Hakkınızı aramaktan asla çekinmemelisiniz. Asla arızalanan bir ürünü siz kendiniz tamir etmeye kalkmayın. Ürünü servisine götürün.

tüketici
tüketici

Eğer satıcı alıcı kişinin yani siz tüketicinin sorununu çözmüyorsa size tavsiyemiz ürünü aldığınız yerin bayisine ya da acentesine gitmeniz olacak. Şikayetleriniz ile ilgili nerelere başvurabilirsiniz? Tüketici hakem heyetlerine, Tüketici Mahkemelerine, tüketici, sanayi ya da esnaf odalarına başvurabilirsiniz. En basit yöntemi ise Alo 175 Tüketici hakkını aramaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir