Türk Mimarisindeki Yeni Akım Minimalizm

1960’lı yıllarda hayatımıza girmiş olan minimalize ülkemizde yeni yeni revaçta. Aslında bu akım modern sanatlardaki sadelik ve nesnelliği ön plana çıkarır. Son zamanlarda adını daha fazla duymaya başladığımız minimalizm akımının evlerimize neler getirdiğini bu akımla beraber dekorasyon anlayışında ne gibi değişiklikler olduğunu bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için kısaca anlattık.

minimalizm
minimalizm

Minimalizm Akımının Bazı Özellikleri

Minimalist evler de daha çok sadelik, basitlik ve belli bir ahenk baskındır. Yani bu tarz evlerde belli bir düzen anlayışı temel alınır. Tüm gösterişe sahip olan obje ve eşyalardan uzak bir ev tarzıdır. Bu tarz evlerde asla şaşalı aksesuarlar ve dekorlar kullanılmaz. Büyük avizeler, çok gösterişli mobilyalar, rengarenk desenli eşyalar minimalizm felsefesine asla uygun değildir.

minimalizm dekor
minimalizm dekor

Bu tarz evlerde belli kurallar uygulanmalıdır. Denge, oran ve uyum en önemli hususlardan bazılarıdır. Minimalist evler zarafeti yansıtır. Bu tarz yerlerde en sık kullanılan renkler beyaz, gri ve açık mavi, şeffaf tonlarda. Hatta sadece bir tane renk ile bütün ev döşenebiliyor. İkinci renk ise daha çok detaylarda tercih edilir. Yine bu tarz evlerde geometrik uyum çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir