SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web sitelerinde bilinirliği artırmak olarak da nitelendirilebilir. Görünürlüğü ve bilinirliliği artırmak için yapılan SEO çalışmaları sayesinde, web siteleriniz ilk sıralarda yerini alacaktır. Tüm arama motorlarında daha iyi sonuçlar yani sıralamalar elde etmek için SEO çalışmaları yapabilir, böylece ziyaretçi kitlenizi artırabilirsiniz. Marka bilinirliği için SEO bir web sitesinin olmazsa olmazıdır. SEO, ücretli olmayan bir diğer deyişle ‘’organik’’ kitlelere hitap eder. Web sitenize olan trafiği artırmak için mutlaka SEO uyumlu çalışmalar yapmalısınız.

Arama sonuçlarında müşterilerin ilk sıralardaki sitelere girmeleri, günden güne SEO uyumlu çalışmaların önem kazanmasını sağlamaktadır. SEO, ilgili konunun anahtar kelimeleri kullanarak, sitenin arama motorunda daha önlere çıkmasını amaçlar. SEO çalışmaları hedef kitleye güven verecek profesyonellikte olmalıdır. Anahtar kelimeleri, doğru ve güvenilir bir şekilde kullanmak gerekir. SEO uyumlu çalışmaların aynı zamanda, akıcı olması da son derece önemli bir husustur. Ziyaretçi, ‘’boşa zaman kaybettim’’ gibi olumsuz hislere kapılmamalıdır. Bu nedenle özverili ve planlı bir şekilde SEO yapılmalıdır. Ziyaretçiyi sıkmadan, verimli dakikalar geçirmesini sağlayan SEO uyumlu web siteler başarılı olma yolunda ilerliyor diyebiliriz.

Doğru bir SEO çalışması ile pazarladığınız ürün veya hizmetin, müşterisine daha hızlı ve doğrudan ulaşabilirsiniz. Şirketinizin tanınırlığını artırmak için de aynı şekilde SEO uyumlu çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde firma bilinirliğiniz, rakip firmalara nazaran daha yavaş ve sıradan bir şekilde ilerleyecektir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, emek isteyen, detaylarına özen gösterilmesi gereken meşakkatli bir iştir. Öncelikle hangi konuda, nasıl bir site oluşturulacağı taslak olarak belirlenmelidir. Ardından işe koyularak, planlanan doğrultuda araştırmalar yapılmalı ve konu hakkında detaylı bilgiye sahip olunmalıdır. Web sitesi çeşitli profesyonel araçlarla incelenir. Ortaya detaylı bir SEO raporu çıkar. Ardından tüm kriterler göz önünde bulundurularak bu rapor analiz edilir. Bu analizden sonra nelerin değişip, düzelmesi gerekip gerekmediğine bakılır. Arama motoru botları siteyi daha sık taramaya ve içeriğinizi daha çok arama sonuçlarında göstermeye ve zamanla sitenin belirlenen kelime gruplarında üst sıralara taşımaya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir