Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Çağın hastalığı olarak bilinen ve birçok kişinin yaşadığı halde tespit edemediği bir durum olan vertigo, aslında bir hastalık olarak bilinse de başka bir hastalığın belirtisi olarak görülmelidir. Kısaca vücudun dengesizleşme hali olarak belirlenen vertigo;  özellikle beyin, iç kulak bölgesi, gözler, kaslar, omurilik ve beyin kısımlarında oluşan hastalıklar olduğu zaman ortaya çıkar.

vertigo
vertigo

Vertigo Ciddiye Alınması Gereken Bir Durumdur

Sürekli bir baş dönmesi hali olan vertigo, hemen hemen her vücut hareketinde kişiyi etkiler. Bu durumu birçok insan yaşamasına rağmen, önemsenen bir belirti olmasa da aslında vertigo önemli hastalıkların habercisidir. Bu yüzden mutlaka dikkat alınmalı ve doktora gidilmelidir.

Vertigo bazen fizyolojik hastalıklardan kaynaklandığı gibi, bazen de yalnızca psikolojik rahatsızlıkların bir yan etkisi olabilir. Genelde panik atak hastalarının ara ara yaşadığı bir durum olan baş dönmesi durumu, kişinin vetigo olduğunu gösterebilir. Bu da yine kişide ciddi psikolojik rahatsızlıklar olabileceğine işaret eder.

vertigo hastalığı
vertigo hastalığı

Belirtisi sürekli bir baş dönmesi ve denge kaybı olan vertigo, çoğu zaman tansiyon düşüklüğüyle karıştırılabilir. İkisini birbirinden ayırırken verigonun kişinin baş dönmesinden daha çok dengesinin kaybolması ve ayakta duramama hali olduğu bilinmelidir. Tansiyon düştüğünde ise, kişinin eli ayağı boşalır ve hafif bir baş dönmesi yaşar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir