Vücudun Su Tutmasını Engelleyecek Çözümler

Adet ya da hamilelik dönemlerinde kadınların en fazla şikayet ettiği şeylerin başında ödem yani şişlikler geliyor. Vücudun pek çok farklı bölgesinde oluşacak su toplamaları sonrasında ciddi sorunlar kendilerini gösteriyor. Dolaşım sisteminde dolaşan sıvıların damar dışına çıkarak cilt ve doku aralarındaki boşluklarda birikmesi sonucu oluşan ödemlerin geçmesi veya oluşmasının engellenmesi de mümkün olacaktır.

ayak şişmesi
ayak şişmesi

Sodyum Kullanımını Azaltın

Vücudunda ödem sorunu olanların öncelikli olarak sodyum yani tuz tüketimi azaltılmalıdır. Çünkü sodyum vücuttaki suyun sabit kalmasına sebep olacaktır. Üstelik sodyum sade tuzda bulunmuyor. Bununla beraber konserve gıdalar, işlenmiş etler, soya sosu gibi gıdalarda da sodyum bulunur.

Magnezyum Kullanımını Arttırın 

Özellikle de adet öncesinde günlük 200 gram magnezyum tüketimi, ödemin azaltılmasına yardımcı olmakta. Bunun için kuru yemişler, tam tahıllı ürünler, ıspanak, bezelye ve ceviz gibi magnezyum açısından zengin olan yiyecekler tüketilebilir.

vücutta ödem
vücutta ödem

Potasyum İçerikli Gıdalar Tüketin

Vücutta doku, organ ve hücrelerin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olan potasyum, oldukça faydalı bir mineraldir. Aynı zamanda vücutta bulunan sodyum miktarını düşürecek ve idrarın arttırılmasına yardımcı olacaktır.

İşlenmiş Karbonhidratlardan Kaçınılmalı

 Şekerli hamur işleri başta olmak üzere işlenmiş olan karbonhidratlar kan şekerinin bir anda yükselmesine sebep olacaktır. Kanda bulunacak yüksek insülin seviyesi sonrasında böbreklerin emecekleri sodyum miktarı artacak ve bu durumun sonrasında ise vücut su toplamaya başlayacaktır. Bu durumun engellenmesi adına işlenmiş karbonhidratlardan uzak durulması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir