Winrar Nedir? Ne İşe Yarar?

1995 yılında Eugene Rashal tarafından geliştirilen bir yazılımdır. Şu anda dünyanın en popüler sıkıştırma programıdır. Günümüzde Eugene Rashal ve Alexandaer Rashal yazılımın güncellenmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunmaya devam ediyorlar. Winrar programı ile birçok medya dosyasını sıkıştırabilir ya da sıkıştırılmış olan dosyaları açabilirsiniz.

Programın logosunda bulunan 3 adet kitabın kemerle sıkıştırılası ilginçtir. Programın kullandığı dosya uzantısı .rar ve .zip uzantılarıdır. Programın üretici firması Rarlab firmasıdır. Diğer firmaların ürettiği yazılımlara göre %20 daha fazla sıkıştırma imkânı sağlar.

İngilizce başta olmak üzere birçok dil desteğini programda bulabilmeniz mümkündür. Programın iki versiyonu bulunur. İşletim sisteminin türüne göre 32 bit ya da 64bitr versiyonlarını tercih edebilirsiniz.

Winrar ile Neleri Arşivleyebiliriz?

Program ile medya dosyalarını, dokümanları, exe uzantılı programları sıkıştırabilir ya da arşivleyebilirsiniz. Program birçok uzantıyı destekler. Ayrıca iso uzantılı ve yüksek kapasitedeki dosyaları da program ile açabilirsiniz. Birçok dosya uzantısını rar uzantısına çevirebilmeniz mümkündür.

Winrar ile Aktif Arama Yapabilirsiniz

Önceden arşivlediğiniz ve bulamadığınız tüm dosyaları Winrar ile bulabilirsiniz. Winrar programının içinde bulunan menülerden aktif arama yapabilirsiniz. Göz atma butonu ile de mevcut olan arşivlerinize tek bir yerden ulaşabilirsiniz. Ayrıca diğer uzantıya sahip olan sıkıştırma dosyalarını da Winrar penceresinden arayabilir ve kolaylıkla bulabilirsiniz.

Winrar programını www.winrar.gen.tr/ adresinden indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir