Yanlış Kullandığımız Barış Sembolü Gerçekte Ne İmiş?

Hiç barış simgesinin nereden geldiğini merak ettiniz mi? Anti din, Nazi veya ölüm sembolü olduğuna dair pek çok hikâye duymuş olabilirsiniz. Ayrıca bazı şeytani kült işareti olduğu iddiaları da yaygındır. Günümüzde sevilen, hoş bir sembol olsa da pek çok kişi anlamını bile bilmiyor. Barış sembolü olduğunu zannediyorsanız, aslında ne olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız.

barış sembolü
barış sembolü

Barış Sembolü Olarak Düşündüğümüz Şey Aslında Yıkım ve Ölüm Sembolü

Barış işaretinin ilginç bir geçmişi var. 1950’lerde sanatçı ve aktivist Gerald Holtom tarafından tasarlanan bu logo başlangıçta “Nükleer Savaşa Karşı Doğrudan Eylem Komitesi” nin rozeti olarak icat edildi. Deniz kuvvetleri için tasarlanmış  semafor (nükleer silahsızlanma)  ‘Nuclear Disarmament’ baş harflerinden oluşan ND sembolü ile ifade edilmek isteniyordu. Bilindiği kadarıyla ABD Deniz Kuvvetleri, baş aşağı dönük çalışan sinyal vericiler kullanmıyor.

barış sembolü nedir
barış sembolü nedir

Çemberin içindeki çizgiler N ve D semafor harflerini temsil etti ve kolları aşağıya inen ve Holtom’un nükleer savaş düşüncesinde yaşadığı acıyı simgelemek için açık bir stilize sopa figürü oluşturdu. Holtom daha sonra mesaj bıraktığına üzüldü ve sembolü tersine çevirmeye çalıştı, böylece sopa figürünün umutla havaya kaldırılmış kolları olacaktı.

Ancak bu sembol bir türlü tersine çevrilemedi ve Holtom’un nükleer yıkımı aşağılayıcı figürü, yirminci yüzyılın hippi kültürünün bir simgesi haline geldi ve her yerde barış anlamı taşıdı. Sembol, bir sokak marşının bir tarafından diğerine uzanan pankartların her iki ucunda görünecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir