Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilmeli?

Yeni doğan bebeklerin bakımı ekstra özen ve dikkat ister. Anne karnındaki güvenli ortamdan dış ortama çıkan ve hayata adapte olmaya çalışan bebeğin kıyafetinden beslenmesine kadar her şeyin mükemmel olması gerekir. Beslenmesi için anne sütü gibi muhteşem bir besin yeterlidir. Yeni doğan bebeğin kıyafetlerinin de bebek tenine uygun kıyafetler olmasına özen gösterilmelidir.

emzirme
emzirme

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri

Yeni doğan bebeklerin kıyafetleri bebeğin cildinin nefes almasını sağlayan kumaşlardan olmalıdır. Pamuklu kumaşlar bebek teni için en uygun kumaşlardır. Hem bebek teninin hava almasını sağlar, hem teri emer hem de yumuşaktır. Bebek kıyafetleri yumuşak, fazla dikişi ve metal, düğme gibi aksesuarları olmayan kıyafetler olmalıdır. Sert kumaşlar, düğme ve metal aksamı olan kıfafetler hassas olan bebek tenine zarar verir.  İlk aylarda bebeklere zıbın, tulum, pijama takımı gibi kıyafetler giydirilmelidir.

emzirme teknikleri
emzirme teknikleri

Ellerine eldiven, başına da şapka giydirilmesi bebeğin anne karnından sonra dış dünyaya adapte olmasını kolaylaştırır. Bebek için tercih edilen kıyafetler bebeğin hareket etmesine engel olmamalıdır. Rahat kıyafetler bebeğin daha güzel uyumasını sağlar. Kundaklamak da yapılan hatalı davranışlardan birisidir. Bebek, üşümemesi için battaniyeye sarılabilir ancak çok sıkı kundak yapılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir