Yeterli Uyku Uyuyanlar Daha Uzun Yaşıyor

Uyku insanın en büyük gereksinimlerinden bir tanesidir. Yapılan bir araştırmaya göre günde 6 saatten az uyuyan insanların ömrü diğerlerine oranla daha kısa oluyor. Uyku problemi birçok kişinin yaşadığı sorunlardan bir tanesi. Herkes en az günde 8 saat kadar uyumalıdır. Ayrıca ne kadar uyku süresi kadar önemli olan bir başka konu da uykunun kalitesidir. Yoksa ne kadar çok uyursanız uyuyun uyku kalitesi iyi değilse uykunun yararını alamazsınız. Bu yazımızda sizlere bu konuya dair bazı bilgileri vermek istedik.

uyku
uyku

Uyku Ve Uyku Kalitesinin Önemi

Eğer gece uykunuzu bölen veya derinleşmesi engelleyen rahatsızlıklar yaşıyorsanız uyku kaliteniz iyi değil demektir. Bu şikayetler hastanın kendisini gün içerisinde sürekli uykulu, yorgun hissetmesine neden olur. Bir yetişkin kişinin sekiz saat uyuması gerektiğini daha önce belirtmiştik.

uykusuzluk
uykusuzluk

Uyku süresi ve kalitesi insan hayatı için oldukça önemli bir husustur. Uzmanlar 5 6 saatten daha az uyuyan insanların birkaç yıl da olsa daha az yaşadığını tespit etmiş. Ayrıca gece çalışan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski daha fazla olduğu ortaya çıkmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir