Yorgunlukla Nasıl Baş Edilir?

Az uyumanız, uyuduğunuz halde süregelen yorgunluk hissi, halsizlik kişinin günlük hayatını olumsuz etkilemesin yanında depresyona da sebep olmaktadır. Aşırı yorgunluk hissi şikâyetleriniz varsa yaşam sürecinizi gözden geçirebilmekle işe başlayabilirsiniz. Yorgunluğun başlıca birkaç nedeni vardır. Bunlar ile baş etmek için belirli yöntemler başvurulmakta.

Yorgunluğun Sebepleri Nelerdir?

Yorgun İnsan
Yorgun İnsan

En önemli sebeplerinden biri az uyumak ya da uyuduğunu sanmaktır. Az uyuduğunuz veya düzensiz aralıklarla uyuduğunuz zaman vücut ihtiyacı olan dinlenmeyi tamamlayamadığı için yorgunluk baş göstermesi ile karşılaşırsınız.

Bunun yanı sıra erken yatıp uykumu aldım ama gene yorgunum, diyorsanız, uyku apnesi yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmeniz faydalı olacaktır. Bu durumda kişi uyuduğunu sanmasına rağmen kısa süreliğine duran nefes sonucu bu uyku kaliteli bir dinlenme olmayacaktır.

Yorgun
Yorgun

Gün içinde tükettiklerinizi gözden geçirin. Kafeinli içeceklerden uzak durmak özellikle akşam saatlerinde size daha ideal bir uyku kazandıracaktır. Ayrıca gün içindeki düzensiz beslenme ya da beslenememe de gene uyku kalitenizi en aza indirmektedir.

Bunların yanı sıra anemi, hipotiroidizm, şeker hastalığı, kronik yorgunluk sendromu, yiyecek alerjileri, gizli idrar yolu enfeksiyonu ve depresyonda uyku bozukluğuna sebep olup önleminin doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir