Bu Sefer Ay Kırmızı

Geçtiğimiz aylarda yaşanan “Mavi Ay” olayından sonra aydede bu kez de “Kanlı ay” olarak tanımlanacak. Ay tutulduğu sırada dünyada güneşin doğmakta ve batmakta olduğu yerlerde yansıyan ışık sebebiyle bu eski komşumuzun rengi bu kez kızıla çalacak. Yani gene bir gök olayı ile karşı karşıyayız. Ay tutulması sırasında güneş, dünya ve ay aynı doğrultuda sıralanıyor. Kanlı ay tutulması dörtlü bir hareketin son halkası.

ay
ay

Yani bir yıl içinde dördüncü kez bir tutulma yaşayacağız. Böylece kutsal kitapları bile çağrıştıran dörtleme “Tetrad” gökte tamamlanmış olacak. Üstelik bu Yahudi toplumunun en büyük dini bayramına denk geliyor. Bu yüzden çoğu kişi buların kıyamet alametleri olduğunu düşünüyor. Hristiyan inancında geçen Mahşerin Dört Atlısı’nın göklerden çıkıp geleceğine de inananlar fazla. Bu şekilde mistik düşünceler olsa bile bilimin bütün bunları mantıklı bir biçimde açıklaması insana güven veriyor.

ay tutulması
ay tutulması

Konu hakkaında görüş bildirenler sadece bilim adamları ve dindarlar değil. Astrologlar da ay tutulmalarının insan psikolojisini yoğun olarak etkilediğini söylüyorlar. Büyük duygu patlamaları, huzursuz olmak, kendini baskı altında hissetmek, aşırı heyecanlı olmak bugünlerde insanların yaşayabileceği şeyler. Çağlar boyunca ay tutulmalarının insanları etkilediği biliniyor. Ama dünyanın manyetik dengesi üzerinde anormalliklere sebep olmaması aslında daha önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir