Uyku Büyüme Çağında Etkili Rol Oynuyor

Her yaşta insan için çok önemli olan uyku özellikle bebekler ve çokcuklar için daha farklı anlamlar ifade ediyor. Uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluk, huzursuzluk ve tedirginliğe bebeklerde de rastlanıyor.

uyuyan bebek
uyuyan bebek

Daha sağlıklı ve kaliteli bir gün yaşanmasını sağlayan düzenli uyku aynı zamanda bebeklerin gelişiminde de aktif bir rol oynuyor. Uyku halindeyken salgılanan büyüme hormonları bebeğin vücudunun dengeli ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlıyor.

Büyüme Çağında Uykunun Faydaları

Her bebek 2. yaşına kadar zamanının büyük bir kısmını uykuda geçirir ve sonraki dönemlerde ise bu oran azalır. Uyku öncelikle fiziksel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Bunun yanı sıra derin uyku durumunda büyüme hormonları salgılanır. Bu hormonlar büyüme çağındakiler için çok önemlidir çünkü gelişimi için vücut buna ihtiyaç duyar. Bu büyüme hormonu sadece derin uyku halinde salgılanıyor.

bebeklerde uyku
bebeklerde uyku

Henüz ilk aylardan itibaren uyku, sinir hücrelerinin birbirleriyle iletişimini ve düzen içinde çalışmalarını destekler. Uyku ayrıca gün içerisinde öğrenilenlerin bir düzene sokularak hafızaya yerleştirilmesi için beyne yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir