Dizilerle Gelen Nostaji Rüzgarı

Bazen televizyon dizileri modaya öncülük yapıyor. Amerika’da yayınlanmaya başlayan Vinyl adındaki bir dizi de böyle bir etki yapmış, dizide kullanılan kostümler çok konuşulmuş. Bohem partiler, antika lüks arabalar, ihtişamlı kıyafetler içinde 1970’lerin müzik piyasasını anlatan dizinin moda dünyasında yarattığı etki yetmişlerin dünyasını podyumlara taşımak olmuş. Uzun bohem elbiseler, etnik desenli kıyafetler, geniş paçaları pantolonlar, kısa botlar ve püsküllü detaylar sokakları doldurmaya başlamış. Bizim Hürrem Sultan küpesi, Sıla tokası ya da Bihter geceliği yaratmamız gibi bir şey bu.

vinyl
vinyl

Geçmeyen Moda

Aslında modada 70’lerin rüzgarı hiç geçmiyor. Çünkü Vietnem Savaşı’ndan sonra dünyada esmeye başlayan yenilenme rüzgarlarını yakalayan bir akımdı. Rahatlık, özgürlük ve bireyselleşme bol paçalı pantolonlara, uzun elbiselere, boyna dolanan fularlara yansıyordu.

vinyl dizisi
vinyl dizisi

Dünyanın dört bir tarafını çağrıştıran etnik desenlerde sanki bir çeşit dünya barışı simgeleniyordu. Bu yüzden hala arada hatırlanıyor. Aslına bakarsanız günümüzde yayınlanan popüler dizilerin modaya verebileceği bir ilham zaten yok gibi. Bütün dünyada izlenen Taht Oyunları dizisinin modaya ne gibi katkısı olabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir