Seo Çalışması Nasıl Yapılıyor?

Seo Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu dijitalleşen dünyada artık her şeyin sanala kaydığı günümüz iletişim ağında bilgi toplumu ve bilgi arayışına giden kullanıcılara ve yöneticilere pratiklik ve hız kazandırmaktadır.

Kavram açısından bakılacak olursa SEO açılımı Search Engine Optimization olan bilgi ağı, site sahiplerinin Google aramalarında en üst sıralarda yer almak için kullandığı bir sistemdir.

Kaliteli içeriklerin yazılmasıyla birlikte siteyi ziyaret edenlerin sayısının artması arama motoru sayesinde olmaktadır. Arama motoru optimizasyonu bir web sitesinin kalitesini ve aramalardaki sırasını arttırmaya yönelik çalışmalar sunmaktadır.

Seo Çalışma Aşamaları

Web sitelerine yayınlanan içeriklerin doğru anahtar kelimeler ile sayfa içinde optimizasyon olması Seo açısından önemlidir. Anahtar kelimeler doğru seçilmediği takdirde sayfa indekslenmektedir. Seo analizi yaparken anahtar kelimelerin seçiminden başlamak gerekmektedir. Anahtar kelime analizi şu şekilde yapılmalıdır: Sektör belirlendikten sonra sektöre yönelik bilgi toplanmalıdır.

Web site analiz araçları kullanılmalı en çok hangi kelimelerden ziyaretçi çekildiği araştırılmalıdır. Rakip siteler takip edilmeli ve kullandıkları anahtar kelimeler takip edilmelidir. Anahtar kelime analizinden sonra Seo çalışmalarında web sitelerinin ziyaret edilmesi sonucunda içerik bakımından site analiz edilmektedir.

Bu analiz sonucunda sayfa kaydedilmekte ve arama sonuçlarında gösterilmektedir. Bir sonraki aşama ise sayfa içi optimizasyondur. Bu aşamada sayfa tasarımı düzenlenerek Seo ile uyumlu hale getirilir. Sayfa içi optimizasyon web siteyi tanıtır, sayfadaki görselleri düzenler, arama sonuçlarındaki sayfa görünümünü yönetir.

Sayfa dışı optimizasyon kısmına geçildiğinde bir web sayfasına gelen linkler ve bağlantılar görülmektedir. Sayfa dışı Optimizasyon ile Google Search Console, Google Analytics, Google Trends araçları kullanılarak yöntemler belirlenmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu Ölçütleri

Seo çalışmasında kullanılan yöntemler web sitesinin tercih edilme nedeni olmaktadır. Başarıyı elde etmede SERP yani arama motoru sonuç sayfası büyük ölçüt olmaktadır. SERP ile Google da aratılan herhangi bir kelimeyle istenilen sayfalar açılmaktadır.

Google Arama Motoru sonucunda web sitelerinin istenilen sıralamaya ulaşmak için bazı ölçütleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bu ölçütler şu şekilde sıralanabilir: Alan adı seçimi, özgün sayfa başlıkları, özgün içerik, sayfanın hızlı açılması gibi ölçütler dikkate alınmalıdır.

Seo’nun Sağladığı Yararlar

İnternet sitesi aracılığı ile yayınlanan içerikler ve siteye çekilen ziyaretçi sayısı hedef kitleyi belirlemektedir. Aramalarda üst sıralarda yer almak görünürlüğü arttırırken sitenin sunduğu hizmetleri tanıma ve hizmetlerden yararlanma imkanı sunulmaktadır.

Seo çalışmalarını başarılı bir şekilde yürütmek isteyen şirket sahipleri kazançlı çıkmaktadır. Şirket sahipleri ürünlerini satabilir ve pazar yerlerinde konumunu belli edebilirler. Arama motorunun sağladığı faydalardan en önemlisi ise düşük maliyetli ve kolay olmasıdır.

Böylece şirketler düşük maliyetle internet sitelerinin üst sıralarda yer almasını sağlayabilecekler. Ölçümlenebilir özelikler sayesinde internet sitesinin ziyaretçilerini, sitenin sıralanmasındaki etkenleri site sahibi ölçümleyebilmektedir. Böylece çalışma stratejileri belirlenebilmekte ve daha iyi sonuçlara ulaşma açısından olanak sağlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir