Bozok Yaylasının Kenti Yozgat’ta Görülmesi Gereken Yerler

Anadolu kentleri diğer bölgelerde de olduğu gibi insanı, mutfağı ve tarihi yerleri ile insanların keyifle gezebileceği yerlerdir. Bu yerlerden birisi de Bozok Yaylası olarak bilinen Yozgat’tır. Yozgat’a yapacağınız ziyarette görmeniz gerek tarihi ve turistik yerlerde vardır. Yozgat’ın kent merkezine yapacağınız ziyarette karşınıza çıkacak ilk tarihi eser, kent meydanında bulunan saat kulesidir. Kent merkezinden yapılacak ziyarette görülmesi gereken yerlerden birisi de tarihi Çapanoğlu camidir.

yozgat
yozgat

Yine Nizamoğlu konağı adıyla bilinen Yozgat Müzesi’de mutlak olarak görülmesi gereken yerlerdir. Kent merkezi yakınlarında bulunan Çamlık tepesi’de şehrin gürültüsünden biran olsun uzak kalacağınız ve dinlenebileceğiniz yerdir. Doğa güzelliklerinin yer aldığı Yozgat’ta Akdağmadeni ormanlık alanı da görülmesi ve bol bol oksijen alınabilecek yerlerdir.

Yozgat İlçelerinde Gezintiye Ne Dersiniz

Yozgat’ın önemli ilçelerden olan Saraykent’te bulunan şifalı kaplıcalarda insanların akın ettiği önemli mekanlardır. Yozgat’ın tarihi değerleri arasında gösterilen, fakat pek fazla tanıtımı yapılmadığı için ziyaretçi potansiyeli düşük olan Behramşah Kalesi, keşif meraklıları için en ideal gezi noktalarından biridir. Türkiye’nin ortasında yer alan Yozgat, doğu ve batı illerine aynı uzaklıkta olsa da insanların rahatlıkla gidip gelebileceği yerdir.

başçavuş cami
başçavuş cami

Mimari özellikleriyle, tarihi değeriyle Yozgat’ta görülmeye değer bir yerde Başçavuş camidir. Yozgat’ın Merkez ilçesine sadece 3 kilometre uzaklıkta bulunan Çeşka Kalesi, şehrin pek bilinmeyen tarihi değerlerinden birisi olmuştur. Yozgatta görülmesi gereken diğer tarihi yerler, kerkenes harabeleri, basilca thermadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir